Z interního oddělení avizovalo odchod 90 procent stávajících lékařů. Lékařský odborový klub (LOK) navíc ohlásil, že vypoví s vedením Karlovarské krajské nemocnice (KKN) a. s. smlouvu o přesčasových hodinách, což by v důsledku zřejmě znamenalo přechod na třísměnný provoz nemocnice. To vše kvůli nespokojenosti s vedením KKN a kraje, který rozhodoval na konci roku o jeho personálním obsazení.

„Není to tak, že bychom nechtěli pracovat, ale jsme připraveni odmítnou přesčasy na letošní rok,“ uvedl předseda LOK v karlovarské nemocnici Filip Berger. „Jen tak chceme veřejnost upozornit, že se tu děje velká levárna, že se tu rozkrádá veřejný majetek,“ vysvětloval Berger.

Lékař interního oddělení karlovarské nemocnice Vít Baloun na pátečním odpoledním mítinku lékařů přednesl pět požadavků LOK. „Chceme zabránit odchodu lékařů,“ uvedl v první řadě.

Odbory odmítají privatizaci

Dále chtějí odboráři forenzní audit hospodaření KKN, zrušení KKN a obnovení samostatnosti jednotlivých okresních nemocnic a vysvětlení, kdo je zodpovědný za příchod České zdravotní a. s., jenž přivedla nemocnice do ztráty, do vedení KKN před dvěma roky.

Nakonec lékaři požadovali prohlášení hejtmana Josefa Pavla (ODS), že děni v KKN nesměřuje k její privatizaci. K požadavkům se údajně telefonicky připojili i lékaři z chebské nemocnice, kteří navíc žádali zrušení optimalizace lůžkového fondu.

„Já mám na stole pouze čtyři rezignace a z toho vycházím,“ komentovala požadavky předsedkyně představenstva KKN a ředitelka sokolovské nemocnice Věra Procházková, která se má setkat s primáři karlovarské nemocnice v pondělí. „Dva primáři podali výpověď a dalším dvěma jsme je nabídli, když se neztotožnili se záměry vedení KKN,“ uvedla.

Hrozí i rozpad krajské koalice

„To jsou praktiky známé z období normalizace, kdo nebyl politicky pohodlný, nabídli mu horší práci nebo dostali výpovědi,“ komentovala vrchní sestra karlovarského interního oddělení Alena Švabčíková, podle které sestry stojí za svými primáři.

V pondělí se má sejít krajský výkonný výbor ČSSD, jenž je v kraji v koalici s ODS. „Podporujeme, myslím, všechny požadavky primářů a v tomto smyslu bude zřejmě znít i naše více méně ultimativní usnesení směrem k našemu koaličnímu partnerovi,“ komentoval dění v nemocnicích krajský předseda ČSSD Pavel Poc s tím, že pokud nebude vyhověno požadavkům odejde soc. dem. na kraji z koalice.

„Až uvidím požadavky na stole, tak budu reagovat,“ uvedl hejtman Pavel. „O privatizaci KKN se nikdy nejednalo,“ dodal. „Zrušení KKN by byla hloupost, která by ničemu neprospěla,“ pokračoval s tím, že chápe nové vedení KKN, že rebelujícím primářům nabídlo výpovědi.