Sociální demokraté si podle prosincového šetření Median upevnili pozici nejsilnější strany, dosáhli navíc nejlepšího výsledku od červnových voleb v roce 2006.

Rozdíl mezi oběma hlavními rivaly se v prosinci zvýšil na necelých devět procent. Zatímco sociální demokraté dosáhli nejlepšího výsledku od voleb, u ODS je situace opačná. "ODS v prosinci zaznamenala zhruba 3% odliv voličů a zaznamenala tak naopak nejhorší výsledek od voleb," uvádí se ve zprávě.

Volební model podle Medianu (v %)
strana
říjen listopad
prosinec
ČSSD
36,1
35,3
37

ODS

28,6
31,4
28,2
KSČM
15,1
14,2
16,6
KDU-ČSL
6
7,6
6,9
SZ
6,4
4,4
5,9
zdroj: Median


KSČM podle průzkumu dosáhla nejlepšího výsledku od posledních voleb. Strana zelených se pohybuje kolem šesti procent, vzhledem ke statistické chybě (která se pohybuje v intervalu zhruba +/- 1,9 procenta), by mohla i klesnout pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny.

KDU-ČSL se v prosinci pohybovala na svém dlouhodobém průměru.

K volbám by přišlo 53,9 procenta oprávněných voličů.

ČSSD drží náskok i v preferencích

Volebního model je odhad toho, jak by dopadly volby - zahrnuje voliče, kteří by šli volit a jsou rozhodnuti, koho by volili. Kromě toho ale Median zveřejnil i žebříček stranických preferencí, který zahrnuje všechny dotázané, tedy i nerozhodnuté a ty, kteří říkají, že by volit nešli.

Rovněž v preferencích vede ČSSD s necelými 18 procenty, ODS má 13,6 procenta, komunisté osm procent, lidovci 3,3 a zelení 2,8 procenta.

Průzkum se konal od 27. listopadu do 16. prosince loňského roku a zúčastnila se ho zhruba tisícovka plnoletých respondentů.