„Očekáváme, že v roce 2008 by mělo k policii nastoupit víc pracovníků, než kolik jich bude odcházet,“ říká mluvčí policejního prezidia David Kubalák. Podrobnosti o kampani, která má být podstatně rozsáhlejší než ta poslední před půldruhým rokem, ale podle něj policie oznámí až koncem ledna.

„Počítáme s využitím plošných médií, televize, rozhlasu i internetu,“ říká mluvčí. Kampaň za 22 miliónů korun má časově pokrývat první polovinu roku. Na její přípravě spolupracuje policie s ministerstvem vnitra. Technicky ji bude zajišťovat firma, která vyhrála výběrové řízení.

Nejvíc chybí dopraváci

K 1. listopadu 2007 chybělo policii do plánovaných 47 415 tabulkových míst 3163 pracovníků. Že se jejich počet na přelomu roku zvýší až k pěti tisícům, se čekalo. „Nejvíc lidí chybí v pořádkové a dopravní policii. Z 3,5 tisíce dopravních policistů působí přímo na silnicích jen asi 1400,“ vypočítává Kubalák.

Právě dopravní a pořádkovou policii však letos doplní posily z cizinecké policie, která od vstupu Česka do Schengenu už nemusí provádět kontroly na hranicích. Policie loni zavedla také až pětitisícové motivační odměny pro své pracovníky, kteří získají do policejních řad další uchazeče. Na odměnu mají nárok pouze v případě, že nový adept úspěšně prošel přijímacím řízením.

„A to není vůbec samozřejmé. Nejvíc jich pohoří na psychotestech,“ říká Kubalák. Prezidium nevzdává ani boj o policisty, kteří již výpověď podali. „Zákon umožňuje takové rozhodnutí zrušit třeba poslední den výpovědní lhůty. Snažíme se je přesvědčit, aby neodcházeli,“ dodává mluvčí.