Funkce náměstka se Jan Kohout ujal ve čtvrtek. Do jeho působnosti spadá oblast rozvojové spolupráce a humanitární pomoci i právní a konzulární záležitosti.

Vláda 46letého Kohouta odvolala loni. V Bruselu ho 7. ledna vystřídá bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová. Kohout byl před svým odchodem na stálou misi při EU prvním náměstkem ministra zahraničí. Měl na starosti evropské záležitosti.

Ministr zahraničí má nyní tři náměstky. Prvním náměstkem, jenž se zabývá česko-americkými rozhovory o protiraketovém štítu, je Tomáš Pojar. Dalšími náměstky jsou Martin Čermák a Helena Bambasová. Jaroslav Bašta, který měl dříve na starosti aktuální politické otázky, odjel jako velvyslanec na Ukrajinu.

Kohout, který je členem ČSSD, nastoupil do Bruselu v květnu 2004. Jeho funkční období mělo vypršet v květnu 2008. Zářijové odvolání vláda zdůvodnila tím, že Kohoutův nástupce by měl mít dost času na přípravu půlročního českého předsednictví EU. Opoziční ČSSD vyjádřila obavy nad tím, že nová velvyslankyně ohrozí zájmy země, především právě přípravy na české předsednictví v unii. Kohouta jmenovala do funkce vláda bývalého premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD).