Prezident také potvrdil, že se ještě před volbou sejde s vedením obou komor parlamentu. Klaus také přítomné novináře ujistil, že po osmém únoru, kdy se volba očekává, nemá naplánované žádné prezidentské aktivity.

Podle předchozích vyjádření předsedů Sněmovny a Senátu měli vrcholní politici na společném obědě diskutovat také o blížícím se předsednictví Česka Evropské unii a také zahraniční politice státu.

V otázce prezidentské volby se politici svými názory těžko překvapí. Klaus se jako kandidát ODS uchází o znovuzvolení. Jeho soupeřem bude počátkem února ekonom Jan Švejnar, kterého oficiálně nominovali senátoři ze čtyř frakcí včetně opoziční ČSSD. Diskutovat se tak zřejmě bude zejména o organizační stránce volby.

Topolánek při obědě na Hradě nevyloučil návrat Čunka

Zatímco s předsedy Sněmovny a Senátu se Klaus sejde na Pražském hradě, s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) ve středu poobědval na zámku v Lánech u Prahy. Hovořili spolu mimo jiné i o taktice, kterou chce největší vládní strana prosadit Klause znovu do čela státu.

Premiér Mirek Topolánek (vlevo) s prezidentem Václavem Klausem při novoročním setkání:. Premiér Mirek Topolánek (vlevo) s prezidentem Václavem Klausem při novoročním setkánífoto: Právo/Lukáš Táborský

Při následné tiskové konferenci premiér Topolánek ovšem také připustil, že pokud nepoleví tlak na návrat šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády, zřejmě ustoupí a znovu jej do svého kabinetu přijme. Prezident Klaus na to reagoval, že premiérovi do složení jeho kabinetu mluvit nebude. To ovšem vyvolalo spekulace, že by se mezi ODS a KDU-ČSL mohl uskutečnit obchod "Čunek zpět do vlády za Klause znovu na Hradě".

Šéf zelených Martin Bursík na to ihned ostře reagoval. "Nedoporučuji ODS, aby zkoušela byť jen přemýšlet o výměně návratu Jiřího Čunka do vlády za hlasy lidovců pro Klause," uvedl Bursík z Francie, kde tráví dovolenou.

Předseda lidovců následně ve čtvrtek ráno v rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál odmítl, že by se jeho strana snažila uzavřít takový politický obchod. Podle něj kritika, která přišla od Strany zelených, ohrožuje osud koalice.

Klaus výměnný obchod odmítl

Klaus ve čtvrtek odmítl spekulace, podle nichž by ho lidovci mohli v únorové volbě hlavy státu podpořit výměnou za to, že bude souhlasit s návratem šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády. "O žádné kupčení nejde," řekl na dotazy novinářů po schůce s Vlčkem a Sobotkou.