Hospodaření se svými úsporami by Klausovi svěřila pětina dotázaných, a to především obyvatelé velkých měst (27 procent) a lidé s příjmy ve výši 35 000 až 50 000 korun (30 procent).

Druhým nejdůvěryhodnějším hospodářem je podle lidí zpěvák Karel Gott, kterému by finance svěřila čtyři procenta lidí. Tři procenta lidí by si vybrala Václava Havla. Téměř dvě pětiny dotázaných (39 procent) však v průzkumu nevyslovilo svůj názor.

Necelá pětina (17 procent) respondentů by také Klausovi svěřila panování v České republice. Mezi respondenty s příjmy nad 50 000 korun by tak rozhodlo 29 procent z nich. Devět procent dotázaných by zvolilo Václava Havla a pět procent Boleslava Polívku.

Šebrlemu věří třetina Čechů

Romana Šebrleho si lidé nejčastěji vybrali při odpovědi na otázku, s kým by se nebáli být navázáni na jednom laně. Desetibojař nikdy horolezectví nezkusil, přesto získal 33 procent hlasů. Podle výsledků ankety by pak dvakrát víc mužů než žen důvěřovalo spíše primátoru Pavlu Bémovi, který minulý rok vystoupal na nejvyšší horu světa Mount Everest, nebo horolezci Josefu Rakoncajovi.

"Zdá se, že jednak neexistuje velká shoda v tom, kdo je kdo, a jednak veřejnost vnímá jako osobnosti jen televizní ikony nebo kolorované portréty z bulváru," shrnul výsledky průzkumu politolog Zdeněk Zbořil z Ústavu mezinárodních vztahů Univerzity Karlovy. Také to, že si lidé vybírají pouze politiky, sportovce a herce, nikoli akademiky, finančníky, podnikatele a živnostníky, sedláky nebo poslankyně svědčí podle něho o tom, že se spoléhají spíše na televizní obrazovku než na rozum a zkušenosti.