"Projela jsem stovky kilometrů ze Staufenu v Badensku Wőrtenbersku na jihu Německa, abych se jednou podívala do Luhačovic a ochutnala Vincentku přímo z pramene, ale dočkala jsem se jen nepříjemného překvapení. Na dveřích v hale u pramene jsem navíc jako spousta jiných návštěvníků přehlédla oznámení, takže mi ta paní lázeňská u stojanu trpělivě vysvětlovala, že pokud nejsem lázeňský host, musím se spokojit s jiným z dostupných pramenů," posteskla si devětačtyřicetiletá Iva, pocházející z Hané a trvale žijící v Německu.

"Není to žádné drama, které by lázně poškodilo. Zaznamenali jsme snížení kapacity jednoho ze zřídel Vincentky, takže jsme museli omezit spotřebu pro veřejnost, aby pacienti, kteří mají pitnou kůru, nezaznamenali žádné problémy," uvedl generální ředitel luhačovických lázní Josef Krůžela.

"Důvod, proč se vydatnost pramene snížila, zatím neznáme, ale osobně si myslím, že je to i v důsledku dlouhodobě nižších srážek a vysokých teplot. To ovšem není oficiálně potvrzeno. Hledáme způsob, jak situaci zlepšit, myslím, že to nebude trvat dlouho," dodal Krůžela.

Podle posledních informací jde ale o technickou závadu.

Do Luhačovic s třísetletou lázeňskou tradicí jezdí nyní kolem 27 tisíc pacientů ročně, přes šedesát procent z tohoto počtu jsou klienti zdravotních pojišťoven. Další tisíce lidí sem jezdí na výlety. Za svou slávu vděčí Luhačovice právě především svým léčivým pramenům. Kromě Vincentky jsou známé Aloiska, Ottovka a pramen Dr.Šťastného.

Hostům doporučují ostatní prameny

K lázeňské léčbě se využívají i další hydrouhličitanochloridosodné kyselky a jeden pramen sirný. Vincentka vyvěrá za kolonádou a je jímána do osmimetrové studny. Má zvýšený obsah kyseliny metaborité a iontů fluoru a barya. Vydatnost pramene se odhaduje na 13 litrů za minutu.

"Jen za minulou sobotu, ještě před omezením čerpání pro veřejnost, se v hale Vincentky spotřebovalo 2000 litrů. I nyní se ale běžně plní Vincentka do sklenic v plnírně nad halou a je běžně ke koupení v obchodech. Plnírna má ovšem samostatný zdroj. Lidem, kteří přijedou do Luhačovic, tak nyní doporučujeme, aby si zašli k ostatním pramenům," uvedl Josef Krůžela.

"Vzpoměla jsem si v Luhačovicích na babičku, když mě jako holku trpící na průdušky, nutila pít Vincentku napůl s horkým mlékem a lžičkou másla. Zdálo se mi to odporné, ale prý to pomáhalo. Takže když jsem teď neuspěla přímo v Luhačovicích, koupím si láhev někde v lékárně a kůru si zkusím zopakovat. Co dělat, příští rok to v lázních zkusím znovu," smířlivě konstatovala Iva z Německa.

Vincentku doporučují lékaři pacientům s průduškovými onemocněními a to jak k pití, tak k inhalaci. V Luhačovicích se kromě chorob horních cest dýchacích léčí i nemoci oběhového a trávicích ústrojí, onkologické choroby, nemoci z poruch látkové výměny a potíže pohybového aparátu.