Do Prahy přiletěli manželé Švejnarovi z Londýna v pátek odpoledne s dcerou, syn dorazil už dopoledne. Vánoce prožili v Americe, kde Švejnar vyučuje ekonomii.

Na letišti kandidát představil novinářům manželku, která s novináři promluvila anglicky, česky se bavit styděla. Kandidaturu svého muže podporuje, stejně jako dcera Laura. Ta mluvila lámanou češtinou.

Dcera Jana Švejnara Laura (v popředí) a manželka Kathy.Dcera Jana Švejnara Laura (v popředí) a manželka Kathy.foto: Právo/Milan Malíček

Švejnar na letišti oznámil, že manželka odjede začátkem ledna zpět do Spojených států, kde ji čeká práce na univerzitě. Švejnar zůstane až do únorové volby. Manželka se však v době samotné volby hodlá do Čech vrátit.

Americké občanství se nelíbí komunistům

Předseda komunistů Vojtěch Filip se nedávno nechal slyšet, že by se měl Švejnar vzdát amerického občanství, pokud chce být prezidentem. Švejnar na to po příletu řekl, že už o tom slyšel a bude o tom uvažovat.

Podle průzkumu agentury STEM z doby před vánočními svátky obliba Švejnara stoupá. Podle 34 procent dotázaných by byl lepší hlavou státu současný prezident Klaus, stejný podíl lidí by ale na Hradě raději viděl ekonoma Švejnara. Zbylým 32 procentům je to jedno.

V listopadovém průzkumu agentury Median ještě téměř polovina respondentů uvedla, že Švejnara vůbec nezná.

Profesoři se poperou o hlasy lidovců a komunistů

Švejnar je jediným protikandátem současné hlavy státu Václava Klause. V boji pravděpodobně zůstanou jen dva, ačkoliv kandidáty je možné navrhovat až do 5. února.

Jan Švejnar oznámil, že půjde do boje o Hrad 14. prosince. Ten den podepsalo jeho kandidaturu deset senátorů z různých politických stran.
DOKUMENT: Prohlášení Jana Švejnara k prezidentské kandidatuře

Švejnar je jediným protikandátem současné hlavy státu Václava Klause. V boji pravděpodobně zůstanou jen dva, ačkoliv kandidáty je možné navrhovat až do 5. února.

Jasnou podporu zatím liberálnímu ekonomovi mezinárodního věhlasu deklarovali zákonodárci ČSSD a Strany zelených. Lidovci ani komunisté se zatím definitivně nevyjádřili.

Současný prezident Václav Klaus má zatím jasnou podporu od 122 zákonodárců občanských demokratů.

Poprvé budou poslanci a senátoři prezidenta volit na společné schůzi 8. února.