"Pacientům by se předepisovaly léky podle toho, jaké mají genetické predispozice," řekl Jiří Damborský z Masarykovy univerzity.

Brněnští vědci na programu pracují už dva roky, i když byl původně určen k něčemu jinému - designování proteinů. "Začneme program přizpůsobovat novému využití v klinickém výzkumu," řekl Damborský.

Cíl výzkumu změnili poté, co se do projektu zapojili Američané, Do Brna přijel Eric Wieben právě z kliniky Mayo. "Ukázali jsme profesoru Wiebenovi, čím se naše pracoviště zabývá, a výsledkem společné několikahodinové diskuse byl tento projekt," řekl Damborský.

Američané mají podle něj jako lékaři přístup k pacientům i technologie, jimiž umí zjistit a zapsat informace o genech nemocného. Brněnští vědci zase zkušenosti v oblasti proteinové chemie a bioinformatiky. Tělo reaguje na léky právě na úrovni proteinů.

V týmu bude středoškolský student

V českém výzkumném týmu je molekulární biolog a dva informatici, jeden z Masarykovy univerzity a druhý z Vysokého učení technického. V příštím roce se do vývoje programu zapojí i student z gymnázia na třídě kapitána Jaroše.

Tým vědců z Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity vedených Damborským má za sebou několik úspěchů. Vyvinul například novou metodu likvidace bojového plynu yperitu a rakovinotvorné látky trichlorpropanu.

Nebezpečné látky se šetrně rozloží pomocí speciálně upravených enzymů. Vyvinuté enzymy rovněž používá pro přípravu chemických látek pro farmaceutický průmysl.