"Částečnou úlevou by snad mohlo být, že přes víkend se sníží noční teploty na zhruba 14 stupňů. V příštím týdnu ale opět očekáváme jejich zvýšení," informoval Právo ve čtvrtek Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

"Snad po 16. srpnu, jak nám naznačují některé meteorologické modely, by se tlaková výše ze střední Evropy přesunula nad západní Evropu a k nám by se mohl dostat chladnější vzduch ze severu. Jestliže tomu tak bude, pak by denní teploty mohly klesnout na 19 až 24 a noční ojediněle i pod 10 stupňů Celsia," řekl Seifert s tím, že počasí se denně mění a co platilo dnes, nemusí na modelu platit zítra. "I proto tuto informaci berme zatím s rezervou. Budeme ji denně upřesňovat," informoval Seifert.

Čekání na déšť

Meteorologové upozorňují, že při očekávaném slunečném počasí a slabém větru může být ojediněle překračován imisní limit 180 mikrogramů/m3 přízemního ozónu.

"Ve druhém polovině srpna by už mohlo i sprchnout. Neočekáváme ale vydatné srážky. Už dnes se ukazuje, že srpen bude teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný," řekl meteorolog.

V horkých nocích se špatně spí

V horkých nocích se špatně spí. "Ráno se cítíme nevyspalí, jsme unavení, podrážděně reagujeme anebo naopak jsme malátní. Únava z horka už je znát na mnoha lidech," soudí Karel Humhal, klinický psycholog Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Dětský lékař Milan Kudyn uvádí, že lidé mnohem víc zívají a kýchají, než je v tomto období běžné. V práci je dráždí klimatizace, venku prach, protože vzduch je jím doslova prosycen. Zívání podle něj přinese tělu určité uvolnění, protože, když člověk zívne, hluboce se nadýchne, dodá tělu více kyslíku a osvěží se.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít doporučuje:

.: zvýšit konzumaci nealkoholických nápojů, u dětí do 20 kg na 1,5 až 2 l denně, u starších dětí a dospělých až 3 l denně. Pít raději vody méně sladké, bez kofeinu, kombinovat je s minerálními vodami, při onemocnění zažívacího traktu raději neperlivé;

.: omezit tělesnou zátěž, která je spojena se ztrátou tekutin a se zvýšením vnitřní teploty;

.: nepobývat na přímém slunci v poledních hodinách, nenechávat děti v autech na parkovištích nebo v kočárku na přímém slunci;

.: omezit vycházky zejména v poledních a odpoledních hodinách, pokud trpíte chronickým onemocněním dýchacích cest a onemocněním srdce a cév;

.: větrat ve večerních, nočních a ranních hodinách.

Očekávané teploty
pátek 8.8. 28 až 32 st.C
sobota 9.8. 27 až 31 st.C
neděle 10.8. 26 až 30 st.C
pondělí 11.8. 28 až 32 st.C
úterý 12.8. 29 až 33 st.C
středa 13.8. 28 až 33 st.C
čtvrtek 14.8. 28 až 33 st.C
pátek 15.8. 28 až 33 st.C
Zdroj: ČHÚ