"Jsem přesvědčen, že toto není úkolem mým, ale především úkolem Vaším jako předsedy největší opoziční strany, která si pana Švejnara – pro mnohé možná trochu překvapivě – zvolila za svého kandidáta na funkci prezidenta republiky," napsal v dopise Paroubkovi Klaus.

"(...) Česká veřejnost má právo znát osobnost a názory kandidátů na funkci hlavy státu. Pro to, aby si občané mohli udělat vlastní názor na uchazeče o nejvyšší ústavní funkci, však nestačí pouze pár desítek minut televizní debaty," podotkl prezident.

Podle něj si lidé vytvoří vlastní názor na kandidáta na základě "jeho dlouhodobě známých a veřejně zastávaných postojů, jeho práce pro naši zemi (a) jeho aktivního veřejného působení (...)".

DOKUMENT: Otevřený dopis prezidenta Klause Jiřímu Paroubkovi

"Dobře rozumím i tomu, že Vy a Vaše strana pociťujete závažný problém v tom, že profesor Švejnar není takovou osobou, jež by zmíněné nároky na prezidentského kandidáta splňovala," doplnil Klaus. Jako důvod uvedl, že Švejnar v ČR nežije, neúčastnil se v ní politického života a většina národa jeho postoje skoro nezná.

"Chápu proto, že máte takový zájem na tom, aby Váš kandidát byl občanům mým prostřednictvím náležitě představen v televizní debatě," uzavřel.

Paroubek: Klaus se chová jako čestný předseda ODS

"Považuji odpověď pana prezidenta Václava Klause na moji výzvu k diskusi s profesorem Janem Švejnarem primárně za odpověď čestného předsedy ODS, nikoliv za odpověď sebevědomé hlavy státu," uvedl v reakci Paroubek.

Podle něj je vyhýbání se diskusi "vždy projevem slabosti a výmluvy". Prezidentovy argumenty považuje Paroubek za výmluvu, která zastírá podstatu problému. "Totiž, že se čestný předseda ODS a kandidát na prezidenta Václav Klaus této diskuse v podstatě obává," upřesnil šéf ČSSD.

Předseda ČSSD ve čtvrtek Klause v otevřeném dopise vyzval k přehodnocení svého postoje k veřejné diskusi se Švejnarem. „Jsem přesvědčen, že nikdy nebylo Vaším zvykem vyhýbat se situacím, kde byste mohl dát vyniknout svým rétorickým schopnostem a vědomostem,“ napsal Paroubek.

"Domnívám se, že Váš současný postoj, kdy odmítáte výzvu k veřejné diskusi s profesorem Janem Švejnarem, je částečným popřením Vašeho dosavadního politického postupu i Vašich dosavadních politických postojů,“ dodal šéf ČSSD.

Klaus televizní debatu odmítá jako zbytečnou za situace, kdy o hlavě státu rozhodují zákonodárci, nikoliv občané. Švejnar i přesto v lednu zahájí svou předvolební kampaň mezi lidmi, podle svých slov nechce občany pohrdat. Peníze na ni vezme z vlastní kapsy, chtěl by se vejít do půl miliónu korun.