Postup Brožové ve středu vytkl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Vadilo mu, že Brožová ministerstvo o pokutě neinformovala, ani se jí nijak nebránila.

Úřad se o ní dozvěděl až v listopadu, kdy jej Brožová kvůli pokutě požádala o navýšení rozpočtu. Pokutu soudu udělil brněnský finanční úřad kvůli chybným investicím v letech 2003 a 2004. Brožová tvrdí, že šlo o méně závažná pochybení v rámci investic. Daňoví poplatníci o žádné peníze nepřišli.

"Stát nepřišel ani o korunu, všechny peníze z dotace na rekonstrukci byly řádně proinvestovány a vyskytlo se pouze administrativní pochybení,“ řekla ve čtvrtek novinářům Brožová.

Šéfka nejvyššího soudu zopakovala, že kauze je pouze útokem ministr financí Jiřího Pospíšila na její osobu. Podle ní ministerstvo sankce tohoto typu v 98 procentech případů odpouští a jedná se tak o nestandardní rozhodnutí.

Spory s prezidentem

Brožová má za sebou už spory s prezidentrem Václavem Klausem, který se ji v roce 2006 pokusil z čela soudu odvolat. Nelíbila se mu její práce. Ústavní soud nakonec dal Brožové za pravdu.

Klaus musel Ústavnímu soudu ustoupit i ve sporu o jmenování Jaroslava Bureše místopředsedou soudu.