"Bylo by to nanejvýš vhodné. Pokud má být prezident skutečným zastáncem zájmů České republiky v zahraničí, tak dvojí občanství je problém," řekl s odkazem na velké pravomoci prezidenta v zahraniční politice.

Podle Filipa dává český státní občan větší garanci, že zastává zájmy Česka. "Tady je navíc to druhé občanství neevropské. V tomto ohledu jsou zájmy České republiky i Evropské unie jak v části ekonomické, tak zahraničně-politické často odlišné od zájmu Spojených států amerických," uvedl.

KSČM s podporou Švejnarovi stále váhá

Komunisté podle svého předsedy stále nejsou rozhodnuti, jestli budou volit současného prezidenta a kandidáta ODS Václava Klause nebo Švejnara, kterého podporují zelení, sociální demokraté a část zákonodárců KDU-ČSL.

Stanovili si pro kandidáta na prezidenta pět podmínek. "Naše podmínky zatím nesplňuje ani jeden. I když musím říct, že v některých otázkách těm podmínkám vyhovuje více Václav Klaus a v některých více Jan Švejnar," řekl Filip. Dodal, že v této chvíli by on nedal hlas ani jednomu z kandidátů.

Podle Filipa není vyloučeno, že se objeví ještě nějaký třetí kandidát. "Zatím kandidují jenom dva. Myslíte si, že to tak zůstane? Já si to nemyslím," řekl Filip. Dodal, že komunisté sami nikoho navrhovat nebudou.