„Potřebujeme změnu. Nemyslím kosmetickou změnu, ale skutečně výraznou systémovou změnu, která naší zemi zajistí konkurenceschopnost a zároveň sociální soudržnost. Můj tým je kombinací nových lidí s novou vizí a zkušených ministerských úředníků, kteří znají silná i slabá místa tohoto resortu,“ uvedl Liška.

Náměstkem ministra pro vysoké školy se stal Růžička, dosavadní rektor Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). „Pan profesor je nejen uznávanou vědeckou kapacitou v oboru fyzikální chemie s rozsáhlou publikační činností, ale má i mnohaleté zkušenosti s řízením velké instituce,“ poznamenal Liška. Novým rektorem VŠCHT v pondělí jmenoval prezident Václav Klaus Josefa Koubka, funkce se ujme od ledna příštího roku.

Šéf evropských rozvojových programů Vitula působil jako koordinátor inovačních projektů Jihomoravského kraje. Pracoval rovněž jako vedoucí týmu expertů pro firmu E&Y na tvorbě prvního návrhu Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Osobní ministrův tým bude řídit Roman Hvězda jako vrchní ředitel kabinetu, který se podle Lišky "významně podílel na stabilizaci celé oblasti evropských rozvojových programů.“ Roman Hvězda na ministerstvu pracoval už v letech 2004-2006.

Ministr chce řešit konkrétní problémy

Liška řekl, že nemá ve školství prioritní oblast, vidí spíše konkrétní problémy k řešení. Kromě zajištění využívání operačních programů řadí Liška mezi své úkoly například školskou reformu. Chce zlepšit metodickou podporu pro učitele a zkvalitnit systém dalšího vzdělávání pracovníků.

Za další cíl si klade vyřešení problému přípravy společných maturit. Liška uvedl, že se bude také zabývat financováním regionálního školství. Řekl, že ho bude řešit s partnery u kulatého stolu. Podle ministra by měl v příštích týdnech vzniknout jasný harmonogram příprav nového vysokoškolského zákona.