Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa může otázka podpory zůstat otevřená až do 7. února.

Komunisté by jasně podpořili prezidentského kandidáta, který splňuje pět jejich podmínek.

KSČM by tak mohla zvolit podobný postup, k němuž směřují lidovci a nechat v prvním kole zákonodárce hlasovat libovolně. Předseda Vojtěch Filip totiž varoval předtím, aby strana volbu bojkotovala a nehlasovala. "Kdo nechápe, nezná politickou násobilku," řekl Filip. Pokud by totiž komunisté nedali hlas nikomu, vzrostla by ve Sněmovně šance Václava Klause.

Podpořit nestraníka 

Filip se dopoledne v projevu nevyslovil pro žádného z kandidátů. Zopakoval ale, že by komunisté měli podpořit nestraníka. Švejnarovo jméno ale nepadlo.

Řekl také, že strana nepotřebuje, aby jí někdo radil. Reagoval tak na otevřený dopis předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který komunisty vyzval k podpoře Švejnara. Doplnil, že dnes Paroubkovi na otevřený dopis odpověděl.

Jednotliví zákonodárci váhají. Švejnar se jim většinou nezamlouvá, ale vidí ho jako "menší zlo". Mnoho poslanců KSČM přitom v minulé volbě dalo hlas Václavu Klausovi.

V prvním kole volby, která začíná 8. února, může být zvolen ten, kdo získá nadpoloviční počet hlasů ve Sněmovně a současně nadpoloviční počet hlasů senátorů. Klaus má jistou většinu v Senátu, a tedy i případný postup do druhého kola. Ve Sněmovně mu chybí 19 hlasů, že ho podpoří ale dali najevo někteří poslanci KDU-ČSL.