"Moje reakce je očekávaná a logická. Musím říci, že když někdo chce kandidovat, tak je jen dobře, že to oficiálně oznámí. Všechno je rázem jasnější a celá prezidentská volba dostává jasnější kontury, jasnější struktury. Myslím, že to bylo potřeba. Nyní je to v rukou 281 volitelů a do těch rukou to také patří."

Na Švejnarovo prohlášení, že by chtěl být prezidentem sjednocujícím, nikoli polarizujícím, Klaus reagoval slovy: "Úlohou prezidenta je být prezidentem všech občanů, snažit se nebýt stranickým prezidentem. Pevně věřím, že právě o to jsem se celých pět let snažil, a dokazují to i průzkumy veřejného mínění. Stejně tak to dokazují stanoviska některých politických stran, které si dříve myslely, že s tím Klausem to bude velmi složité. Ale ukazuje se, že i postoje voličů dnešních opozičních stran něco vypovídají o tom, jak hodnotí mé prezidentství."

Debata je zbytečná

Švejnarův návrh utkat se v televizních debatách ale Klaus odmítl. "Říkám jednoznačně, že to nejsou přímé volby. Kdyby byly, budu se rvát o to, abych mohl vystupovat v televizních debatách, abych mohl objet celou republiku a zaplavit ji plakáty. Ale není tomu tak, utkáváme se před 281 voliteli," prohlásil Klaus.

Doplnil, že debata je vždy spíše v zájmu méně známého kandidáta, který se může více zviditelnit. Pro něj, jako známějšího z dvojice, nemá žádný přínos.