Podle něj je konference „neuvěřitelná“ a neakceptovatelná je nejen struktura konference, kterou tvoří podivná směs zástupců vlád a nevládních organizací, ale i zásadní rozdíl mezi rétorikou, která ji provází, a realitou.

Klaus se ohradil proti konferenci a označil jí za potvrzení titulu své knihy, kdy je planeta skutečně v zelených okovech. "Debata tam je zcela nestrukturovaná, je to jen ohňostroj slov, která jsou náhražkou za řešení současných problémů," řekl Klaus.

Český prezident při představování své knihy zdůraznil, že její téma je pro něj velice důležité, a proto se pro ně tak angažuje. Vyjádřil také uspokojení nad tím, že se kniha objevuje i v německém překladu, protože, jak řekl, "mnohdy se setkávám jen s karikaturami svých názorů". Teď si tedy mohou zájemci přečíst jeho nezkreslené postoje.

Klaus není klimatolog, je akademik

Klaus připomněl, že sice není klimatolog, ale má podle svého názoru dostatek předpokladů k napsání takové knihy. Je totiž akademik, schopný sledovat a posuzovat odborná pojednání, má zkušenosti se statistikou a je také národohospodář.

Za hlavní závěry knihy označil teze, že klima se neustále mění a jeho změny jsou tedy normální, že na oteplování planety neexistuje shodný názor všech vědců, že důsledky nynějších změn nejsou příliš velké a závažné a nepředstavují tedy hrozbu a že snahy ovlivnit vývoj klimatu jsou zbytečné, neúčinné a nepřijatelně nákladné.

Navíc pak jako člověk se zkušenostmi s totalitou považuje za nepřijatelné vnucování neprokázaných názorů jiným, což pociťuje jako nebezpečné omezování svobody.

Na dotazy přítomných opakovaně vysvětloval, že není proti "rozumné ochraně životního prostředí, ale proti militantnímu environmentalismu, který nebere v úvahu vztah mezi náklady a jejich užitkem".

Klaus je antipatií k ekologům známý

Klaus již několikrát kritizoval ekologická hnutí i konkrétní osoby. Například o držiteli Nobelovy ceny míru Al Goreovi řekl, že "míru nepřidává, jen zpochybňuje civilizaci". Narážel tím na jeho snahy o zachování životního prostředí.

Klaus ovšem neváhal kritizovat za podobné výroky ani německou kancléřku Angelu Merkelovou.