Dluhy Fiala před několika lety „vyrobil“ ve své prostějovské firmě B. S. KINGS, která se zabývá ostrahou objektů, zajišťuje kamerové či jiné zabezpečovací a požární systémy.

Ve Sněmovně, kam nastoupil po loňských volbách, patří k nenápadným. Veřejně na sebe upozornil vlastně jen tím, že letos v létě odjel na dovolenou v době, kdy koalice potřebovala každý hlas k tomu, aby v rozpočtovém výboru, jehož je Fiala členem, prosadila kladné usnesení k reformě veřejných financí. A jeho hlas tehdy koalici chyběl.


Političtí protivníci z ČSSD jsou k Fialovým potížím shovívaví. Podle šéfa rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky se do problémů může dostat každý, jde jen o to, aby se podnikatel-politik nedostával do střetu zájmů.


Předseda klubu ČSSD Michal Hašek Právu řekl, že odpovědnost za Fialovo působení nese především ODS, která ho posadila na kandidátku. „Tím, že ho tam dala – a předpokládám, že o jeho potížích věděla – a on díky tomu rozhoduje nyní o záležitostech státních financí, pak nese odpovědnost ODS,“ je přesvědčen Hašek

„Neznám konkrétní okolnosti, ale pokud poslanec své závazky uhradil před vstupem do politiky, pak v tom problém nevidím,“ reagoval pro Právo šéf klubu ODS Petr Tluchoř.


Pojišťovny: nešlo
jen o penále

Fiala Právu přiznal, že exekuce na něho uvalena byla. Nicméně odmítá, že by to mělo být kvůli neplacení pojistného a brání se, že dlužil nikoli na pojistném, ale že šlo pouze o penále, které navíc ve chvíli, jakmile se o něm dozvěděl, okamžitě uhradil.

„Tam vzniklo nějaké penále, které nebylo uhrazené a to bylo předmětem exekuce. Vzniklo z titulu pozdních úhrad,“ řekl Právu Fiala. Prý pouze dostal dopis, ve kterém mu bylo oznámeno, že jsou neuhrazená penále za pozdní platby zdravotního pojištění.


„Já jsem vypsal převodní dopis, penále jsem uhradil a tím to skončilo,“ a dodal, že se tak stalo „ten den“ co dopis dostal.

Vyjádření obou zdravotních pojišťoven, které Právo získalo, však mluví o něčem jiném.


Poslanec nejenže dlužil na pojistném, ale bylo mu za to vyměřeno penále a navíc k tomu i doměřeno další penále z prodlení. A lhůty svědčí o tom, že „okamžitě“ znamená v jeho podání čtyři, sedm a osm měsíců.


Otálení se prodraží

Podnikatel totiž své povinnosti neplnil tři roky za sebou. A nešlo o zanedbatelné částky. U zdravotní pojišťovny Metal-Aliance jeho dluh v roce 2003 činil 212 172 korun, o rok později to bylo 160 386 korun.

U Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, kam poté přešel, jak tvrdí „kvůli lepším podmínkám“, si sekl dluh hned první rok. I s penále na něm exekutor vymáhal 130 430 korun. „ZP MV ČR tedy obdržela platbu přímo od exekutora, a to 26. 7. 2005, kdy bylo uhrazeno: pojistné 68 409 Kč a penále (včetně dopočteného penále) 77 755 Kč,“ tvrdí ZP ministerstva vnitra.

Neplacení exekuce může být i trestné
Neplacení pojistného může být i trestným činem. Paragrafy v takovém případě hovoří jasně: plátce, který neodvede pojistné na zdravotní pojištění, může jít za to do vězení až na tři roky. Záleží na rozsahu škody, kterou svým neplacením spáchal. Pojišťovny tvrdí, že kdyby podávaly na každého dlužníka trestní oznámení, soudy by byly těmito případy zahlceny.

„Jako daleko účinnější se ukazuje systém současný, např. za využití i exekuce, kteréžto bývají velmi účinné, což je případ i výše uvedeného dlužníka,“ uvádí se ve stanovisku ZP MV k případu exekuce na Fialovu firmu.


Pojišťovny nepodávají trestní oznámení i z jiného důvodu. Protože výše penále je dána přímo v zákoně, kde se mluví o 0,1 procenta za každý den prodlení, každým dnem automaticky i bez jakéhokoli zásahu pojišťovny dlužná částka roste. Podnikatelé jsou pak zaskočeni rovnou oznámením o exekuci a často i sumou, kterou musejí platit.


Poslanec Fiala připouští, že to na něho může vrhat špatné světlo, ale podle něho se každá společnost někdy dostane do potíží. „Podnikání není jednoduchá záležitost, dnes už nic nedlužím, nerad bych se k tomu nějak vracel,“ řekl.