Právník rodin žádá po nemocnici odškodnění kolem 12 miliónů korun. Po třech miliónech pro každou z maminek, po dvou pro každého z otců a milión na každé z obou dětí plus 100 tisíc korun na úhradu vzniklých nákladů: To je požadavek, který Veleba ve čtvrtek přednesl právnímu zástupci třebíčské nemocnice.

Pro nemocnici takový požadavek, jaký jsem pochopil, akceptovatelný není, řekl Veleba Právu. Ten vyčíslil škodu na základě znaleckého posudku profesionálů z Prahy-Motola.

Rodiče dětí podle znalců z oboru psychologie a psychiatri utrpěli psychickou újmu a stres v různých stupních a hloubkách. Stresovou situaci lépe snášeli muži, i když se potýkali s výčitkami, že záměně novorozenců nezabránili. Ženy se zase hůře vyrovnávají s aktualitou prožitého traumatu a s tím, co děje právě teď, shrnul obsah Veleba.

Spor o odškodnění zřejmě skončí u soudu

Takový požadavek odmítáme, ten je hodně hodně vysoko," řekl Dostál po jednání ČTK. "Abychom si ale mohli udělat názor o tom protinávrhu, potřebujeme znalecký posudek, který si protistrana nechala vypracovat. Zjistíme, zda má vůbec výpovídající hodnotu. Setrváváme ale v názoru, že to bude ve statisících pro všechny," zdůraznil Dostál.

Částka by se podle něj měla pohybovat mezi 100.000 až 200.000 Kč pro každého ze čtyř rodičů.Pokud přitom nepřijdou s modifikací nabídky, kterou bychom mohli akceptovat, přijde na řadu soud, řekl Veleba. Soud by tak přišel ke slovu na počátku příštího roku.

Veroniku a Nikolu vyměnily zdravotní sestry v třebíčské porodnici loni 9. prosince. Minulý týden se děti vrátily ke svým biologickým rodičům - Nikola k Čermákovým do Přibyslavic a Veronika k Liboru Brožovi a Jaroslavě Trojanové do Jabloňova.

Hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil předal koncem října každé z rodin 100.000 korun na náhradu výdajů, které jim vznikly chybou třebíčské nemocnice, kterou kraj zřizuje.

Všechny nemocnice v Česku jsou ze zákona pojištěny na odpovědnost za škodu. V případě pochybení musejí sáhnout do rezervního fondu, výjimečně mohou žádat o pomoc zřizovatele.

Soudy dosud přiznávaly lidem poměrně nízká odškodnění, sumy se počítaly podle tabulek v řádech statisíců, výjimečně milionů korun.