„Čekám na sobotu, pak se uvidí,“ řekl ve středu Právu. Na otázku, zda zvažuje odchod z klubu, odpověděl: „V této chvíli jsem o tom neuvažoval. Doufám, že to pochopí, pokud ne, tak jistě existuje mnoho variant.“

Napjatou atmosféru ČSSD způsobily právě informace kolem Wolfa, který se minulý týden nezúčastnil hlasování o nedůvěře vládě a rozpočtu kvůli nemoci. Ve stejnou dobu se ale poslanec na reverz vzdálil zhruba na dvě hodiny z nemocnice, aby obhajoval na vysoké škole svou profesuru.

Právě to vyvolalo spekulace, že Wolf nechtěl otevřeně hlasovat proti Topolánkově vládě, neboť je údajně s premiérem dohodnutý.

Zaorálek: To neberu

Sociální demokraté jsou nervózní. „Jsem přesvědčen, že obhajoba profesury je větší zátěž psychická než hlasování o nedůvěře vládě ve Sněmovně,“ prohlásil ve středu místopředseda Sněmovny a šéf moravskoslezské organizace ČSSD Lubomír Zaorálek. Uvedl, že s Wolfem hovořil telefonicky, avšak jeho vysvětlení nepřijímá.

Sám Wolf spekulace odmítá a tvrdí, že za nimi je vnitrostranický boj na severní Moravě. „Ani pan Zaorálek ani nikdo jiný mě nebude zpovídat, jaký je můj zdravotní stav, ten je daný jasnou diagnózou,“ řekl Právu. Diagnóza vydaná lékařem pak podle něj zní: lehký infarkt.

Přesto je Wolf připraven v sobotu do Prahy přicestovat. Dopředu ale prý nechce nic vzkazovat, aby neměli kolegové pocit, že je chce vydírat.

Wolf tvrdí, že byť mohl na hlasování do Prahy cestovat nabídnutým autem, lékaři mu několikahodinovou cestu nedoporučili a na fakultu odjel na reverz. Spekulace o dohodách s Topolánkem označuje za nesmyslné. „Kdybych byl dohodnutý, tak bych prostě přešel na druhou stranu a nejel bych nic vysvětlovat,“ řekl.

Dusno před sobotou

Napjatou atmosféru a vzájemnou nedůvěru mezi Wolfem a stranickým vedením nicméně naznačuje fakt, že poslanci podle informací Práva dostali zákaz se k Wolfovi vyjadřovat.

I šéf Jiří Paroubek novinářům pouze řekl, že klub se sejde v sobotu, kdy bude jednat ÚVV, a že bude chtít od Wolfa vysvětlení. „Nikdo z nás se nechce s panem poslancem dohadovat přes noviny,“ dodal.

Někteří poslanci připouštějí, že v pozadí sporu může být i prezidentská volba, kdy si vedení ČSSD není jisté stoprocentní podporou Jana Švejnara, a proto hledá jeho možné odpůrce. K tomu ale Wolf dodává, že se cítí zavázán stranickým usnesením a nebude volit Václava Klause. „Protože vím, že Klause nesmím volit, tak mi zůstane Švejnar. Nevím, co je na tom nejasného,“ řekl Wolf.