Sám ale zatím žádné další setkání s parlamentními frakcemi nemá naplánováno. V sobotu se ohledně jeho kandidatury mají sejít ČSSD i KSČM.

"Jakmile budu znát výsledek, tak se o tom poradím a někdy příští týden bych se rozhodl," uvedl Švejnar. Bez dostatečné podpory nehodlá kandidovat. "Ta podpora musí být dostatečná. Co přesně bude znamenat dostatečná podpora, to je zatím otevřené," dodal.

Švejnar uvedl, že ještě tento týden by rád shromáždil podpisy alespoň deseti zákonodárců, které jsou nutné pro předložení oficiální nominace.

"Ještě nejsme ve fázi, kdy mohu říci, že jsme (podpisy) získali nebo nezískali, ale rozhodně tento týden bych rád získal řekněme deset podpisů tak, abych mohl kandidovat v případě, že bych chtěl kandidovat," uvedl Švejnar. Rád by měl podpisy z celého politického spektra.

Švejnar si lidovecké senátory údajně naklonil

Po jednání s lidovci Švejnar na dotaz, zda si je získal, uvedl: "To samozřejmě nevím, ale byla to velice dobrá diskuse. Musí se poradit, ale slibuji si, že podporu dostanu."

Místopředseda KDU-ČSL David Macek uvedl, že Švejnar si lidovecké senátory naklonil, přestože je výslovně o podpisy pod svou případnou kandidaturu nepožádal. Macek pak za sebe řekl, že Švejnara by rád viděl prezidentem republiky, podobně reagoval i náměstek ministra Cyrila Svobody Jiří Stodůlka, podle kterého je Švejnar 'člověk světového formátu'.

Někteří lidovci ale už dali najevo, že jejich favoritem je Klaus. Tímto názorem se netají například ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle Švejnara je církev základním pilířem společnosti

Lidovce podle Macka zaujalo Švejnarovo chápání církve jako jednoho z pilířů společnosti. Ovšem konkrétní termín, kdy KDU-ČSL řekne svůj jasný postoj k prezidentským kandidátům, Macek neuvedl. "Dočkáte se brzy," dodal. Lidovečtí senátoři se ještě chtějí sejít s prezidentským kandidátem ODS a současným prezidentem Václavem Klausem.

Ekonom má už připravený tým politických poradců, kteří mu mají při případné prezidentské kandidatuře pomoci. Mezi nimi jsou mimo jiné politologové působící na zahraničních univerzitách jako je bratr herce Jana Krause Michael působící na americké Middlebury Colege a ředitel pobočky Pařížského institutu politických věd v Dijonu Lukáš Macek.