Anonymní oznámení nyní prověřuje pražská policie. Snaží se zjistit, zda v Bursíkově firmě Ecoconsulting nedocházelo k finančním a daňovým machinacím. Podle oznámení Bursík pronajímal dům na Malé Straně za vyšší částky, než jaké přiznával v účetnictví, a tím měl vzniknout daňový únik.

Vicepremiér z indonéského ostrova Bali, kde se účastní konference o změnách klimatu v pondělí napsal, že jediným, kdo disponuje informacemi o jeho příjmech a výdajích jsou Soukup, který mu dělal daňového poradce, a Finanční úřad pro Prahu 1.

"Daňovým poradcem a účetním byl po celou dobu podnikání až
do září 2006 Jaromír Soukup, který měl plnou moc před Finančním úřadem pro Prahu 1 jak za spol. Ecoconsulting s.r.o., tak za fyzické osoby mne a mého bratra," sdělil Bursík. V případě pochybností ze strany finančního úřadu by podle vicepremiéra úředníci provedli daňovou kontrolu a nepodávali by anonymní trestní oznámení.

Soukup: Bursík hledá viníka tam, kde není

Soukup řekl, že z pozice Bursíkova bývalého daňového poradce nemůže případ komentovat. Uvedl nicméně, že daňová přiznání jeho firma Médea prováděla z podkladů, které dodal Bursík. "Ceny si klient určuje sám, diskuse o smlouvách a cenách jde tak mimo nás," uvedl.

Soukup byl blízkým spolupracovníkem Bursíka řadu let. Zeleným pomohl loni na jaře s kampaní, která vynesla stranu poprvé v historii do Sněmovny. S vicepremiérem se rozešli v době, kdy ho zaměstnala na ministerstvu školství první náměstkyně zelených Dana Kuchtová. Na starost dostal Soukup mimo jiné přípravu evropských programů. Po kritice práce ministerstva na programech Bursík žádal, aby Kuchtová Soukupa odvolala. Ta to však odmítla s tím, že za dva týdny, po které funkci zastával, nemohl nic zkazit. Později rezignovala sama.

Po zkušenostech, které se zelenými Soukup získal, už prý po práci ve státní správě netouží. Bursík podle něj hledá viníka tam, kde není.