Podstata Bursíkova provinění má podle anonymu spočívat v tom, že dům na Malé Straně pronajímal za vyšší částky, než jaké přiznával v účetnictví. Tím měl vzniknout daňový únik. „Oznámení ale žádný doklad o tom, že by to tak mělo být, neobsahuje,“ řekl v pondělí Právu šéf pražské hospodářské kriminálky Jiří Tauber.

Dodal, že kauza je teprve v úplném počátku. „V současné době celou věc prověřujeme. Trestní oznámení je nicméně anonymní a je ve velmi obecné rovině,“ uvedl Tauber. Zároveň poznamenal, že podobných oznámení se dá napsat deset za hodinu.

Původně případ měli na stole vyšetřovatelé z kriminálky obvodního oddělení na Praze 2, ti ho ale předali kvůli výši údajně způsobené škody svým kolegům na pražské policejní správě.

Bursík a zelení odmítají návrat šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády, nelíbí se jim, že nedostatečně vysvětlil všechny aféry a kauzy, které se kolem něj za poslední rok nakupily. Objevily se ihned spekulace, že za trestním udáním by mohl stát právě Čunek, protože by to od něj mohlo odvést pozornost. Ten jakékoli spojitosti odmítá.

Část barokního paláce ve Sněmovní ulici získal Bursík společně s bratrem Jiřím, který žije v Německu, v devadesátých letech v restituci a část odkoupil.

Bursík: Byty pronajímá realitka za běžné tržní ceny

Bursík obvinění odmítl. "Jsem připraven nechat si ověřit řádnost splnění veškerých daňových povinností Finančním úřadem pro Prahu 1. Jsem připraven poskytnout součinnost všem orgánům, které se udáním budou zabývat," sdělil písemně v pondělí.

Upozornil na to, že by "v případě pochybností ze strany Finančního úřadu pro Prahu 1 úřad zahájil daňovou kontrolu a nepodával by anonymní trestní oznámení na daňového poplatníka".

Dodal, že příjmy z regulovaných nájmů patří jemu a jeho bratrovi a jsou zdaněny daní z příjmu fyzických osob. "Neregulované nájmy jsou podle Smlouvy o komplexním
pronájmu příjmem správcovské firmy Ecoconsulting s.r.o. a jsou zdaněny daní z příjmu právnických osob. To znamená, že veškeré příjmy z pronájmu nemovitosti jsou řádně zdaněny," doplnil.

O pronájmy nebytových a bytových prostor se stará realitní kancelář Lexxus, která podle něj za pronájmy účtuje běžné tržní ceny.