Dopad opatření na státní rozpočet ministerstvo dopočítává. Největší propuštění se má týkat organizací v působnosti ministerstva školství, tedy například škol. Ministerstvo dnes "zaměstnává" celkem 238 747 lidí (z toho ministerských úředníků je 250). Do roku 2006 by mělo odejít 14 325 osob, tedy každý rok 4775 lidí.

V procentním vyjádření reforma nejvíce dopadne na zaměstnance ministerstva obrany, které by mělo propustit 17 procent z nynějších 47 256 lidí. Výrazně snižovat stavy bude i ministerstvo financí, a to zejména na úkor celníků, kterých Česká republika po vstupu do Evropské unie již nebude tolik potřebovat. Počet zaměstnanců ministerstva financí se má do roku 2006 snížit z dnešních 29 184 lidí téměř o deset procent.

Zatímco původní reformní návrh počítal s poklesem počtu zaměstnanců veřejné sféry o šest procent do roku 2006, současný návrh MF je o něco razantnější a počítá se snížením stavu o sedm procent.

Na druhou stranu některá ministerstva chtějí najmout další úředníky v souvislosti se vstupem země do Evropské unie. Zda a jakým dílem se na plánovaném propouštění podílejí státní úředníci, se ČTK nepodařilo zjistit. MF nedávno potvrdilo, že jejich počet se s reformou veřejné správy nesnížil, ale naopak narostl o 5000 lidí na dnešních 19 000 úředníků.