Topolánek, který je i místopředsedou Senátu, řekl, že ODS organizuje spolupráci s institucemi blízkými republikánské straně a s některými jejími politiky. "Ne na té nejvyšší úrovni, protože nejsem v tom nejvyšším patře politiky a nebylo by to ani zcela korektní. Není mou ambicí se potkat s kýmkoli, s kým mluvil pan Špidla. Myslím, že by to byla zbytečná konfrontace," dodal Topolánek.

Ten by se mohl neformálně pokusit prošlápnout cestu prezidentu Václavu Klausovi, který dosud marně usiluje o oficiální přijetí v Bílém domě. Na přípravě Topolánkovy návštěvy se spolupodílí i místopředseda a stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil. Částečně spolupracují i s pracovníky americké ambasády. Ta naopak podle dřívějších informací velvyslance USA Craiga Stapletona nechystá Klausovu cestu.

Klause přehlížejí

Američané, včetně prezidenta George Bushe, Klause okázale přehlížejí a vsadili na dobré vztahy s premiérem a šéfem ČSSD Vladimírem Špidlou. Zahradil minulý týden v BBC uvedl, že "především po stranické linii vztahy mezi ODS a americkými Republikány jsou velmi dobré. Za poslední rok a půl se ještě zintenzívnily". Je přesvědčen, že "i to sehraje svou roli při velmi dobré prezentaci ODS na americké politické scéně".

Vztahy ODS s americkou ambasádou a velvyslancem Stapletonem označil Zahradil za excelentní. To se v případě prezidenta Klause po nedávných konfliktech říci nedá. Zahradila například nedávno pozvala pražská ambasáda USA na recepci u příležitosti úspěšné Špidlovy návštěvy u nejvyšších amerických představitelů.

Zahradil se sice z účasti omluvil, zato na Hrad nedorazila - podle šéfa tiskového odboru Petra Hájka - "ani jedna pozvánka". Nedávno, jak Právo uvedlo, Stapleton řekl, že prezidentova oficiální cesta do USA bude možná někdy v příštím roce. Zatím "není plánována a není důvodu, aby byla plánovaná v blízké budoucnosti", řekl velvyslanec.