Kabinet podle očekávání podpořili i dva nezařazení poslanci, dříve členové ČSSD, Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Jednání se neúčastnili dva poslanci, Petr Wolf z ČSSD, který je v nemocnici, a ministr práce za ODS Petr Nečas. Ten byl z jednání omluven, je na pracovní cestě v Bruselu.

Opoziční ČSSD se před hlasováním snažila přesvědčit i koaliční poslance, aby hlasovali proti, to se jí ale nakonec nepovedlo.

Topolánek: Hlasování bylo ztrátou času

Hlavní debatu před hlasováním si poslanci odbyli už v úterý. Dnes s projevy vystoupilo jen několik z nich.

"Topolánkova vláda a tato koalice je zjevně neschopná. Vláda, která je nedůvěryhodná, slabá a neschopná, nemá právo vládnout. Je to vláda, která škodí zemi, koneckonců škodí jednotlivým politickým stranám, které se na takové vládě podílejí. Mirek Topolánek podle nás, dámy a pánové, svoji šanci promarnil," řekl předseda klubu ČSSD Michal Hašek.

"Tato vláda je v Parlamentu úspěšná, a to si myslím, že je nakonec důležité. Já bych chtěl mé vládě popřát dlouhé vládnutí a doufám, že dnešek na tom nic nezmění," řekl v projevu těsně před hlasování premiér Mirek Topolánek.

Po hlasování konstatoval, že jeho výsledek byl předem jasný a bylo jen ztrátou času.

Hádka o alkohol

Mimořádná schůze Sněmovny, kterou kvůli hlasování o nedůvěře kabinetu svolala ČSSD, začala už v úterý. Poslanci se ale jen hádali, opozice vytýkala vládě její jednání, koalice se bránila. Opozice také vládě vytýkala, že se opírá o hlasy Melčáka a Pohanky. Diskuse trvaly celé odpoledne.

V osm hodin večer premiér obvinil opozici z toho, že z jednání dělá komedii a někteří její poslanci jsou prý už pod vlivem alkoholu. S hádkou o tom, kdo je či není opilý, se poslanci rozešli. Zákonodárci nakonec hlasování přesunuli na středu, kdy zároveň jednají o rozpočtu.

Opozice vyvolala hlasování o nedůvěře už jednou - v červnu. Ani tehdy ale neuspěla.