Pokud stávková pohotovost nebude znamenat dostatečný tlak na ministra, jsou odboráři ochotni přitvrdit, řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. Formy protestu zatím neřešili.

Nový zákoník práce platný od ledna dovoluje zhruba 400 hodin přesčasů za rok, řada lékařů ale pracuje navíc i 1000 hodin. Nemocnice to řeší dohodami, které jsou na hraně zákona.

Julínek chce přesčasy řešit delší pracovní dobou a smluvní mzdou

Julínek proto navrhl, aby se základní pracovní doba rozšířila o osm hodin, na 48 hodin týdně. Dalších osm hodin by si zdravotníci mohli nasmlouvat jako přesčasy.

Vyjednávali by nejen o odměně za přesčasy, ale i za základní pracovní dobu, což by jim odměnu za přesčasy navýšilo. Julínek chce místo dosavadních tabulkových smluvní mzdy.

Odbory navrhly vyšší limit přesčasů

Proti Julínkovu návrhu se postavila i Česká lékařská komora, nesouhlasí ČSSD. Lékařský odborový klub uspořádal minulý týden demonstraci. Argumentují, že v akciových společnostech, kde se o platech vyjednává, jsou platy výrazně nižší.

Odbory navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z osmi na 16 hodin pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by měli lékaři příplatek 25 procent. Podle Schlangra je tento návrh schůdnější než Julínkův pro vyjednávání o výjimce pro Česko v Bruselu. Výjimka by měla být na čtyři roky, po volbách by nová vláda měla prostor na komplexní řešení.