Pro je většina lidovců, souhlasně se vyjádřil i premiér Mirek Topolánek. Představa Čunka ve vládě se ale nelíbí části KDU-ČSL a některým politikům ODS a zelených.

Kromě neoficiálních zpráv z kuloárů na Čunkův comeback ukazuje hlavně fakt, že předseda podle informací Práva nehledal někoho, kdo by ho ve vládě mohl nahradit. Na skutečnost, že si na ministerstvu nechal otevřené dveře, ukazuje i to, že se neodstěhoval z ministerského bytu, za který musel po rezignaci začít platit tržní nájemné.

Nejčastěji se mezi lidovci mluvilo o tom, že by se mohl novým ministrem stát lidovec Jiří Vačkář, který jako první náměstek po odchodu Čunka ministerstvo řídí. „Nabídku jsem nedostal. Není důvod. Pan ministr je blízko tomu, aby se stal znovu ministrem,“ řekl v pondělí Právu Vačkář.

Také další ze zvažovaných kandidátů poslanec KDU-ČSL Tomáš Kvapil soudí, že Čunek se na ministerstvo navrátí. „Usuzuji na to z jeho reakcí a také pominul důvod, proč musel z vlády odejít,“ sdělil Právu Kvapil.

Nabídku nedostal ani europoslanec Jan Březina, kterého si na ministerstvu pro místní rozvoj přála část lidovců. „Nikdo mě oficiálně neoslovil,“ řekl.

Čunek po svém mluvčím pouze vzkázal, že se rozhodne podle toho, co bude nejlepší pro KDU-ČSL.

Musí slíbit: už žádné aféry

Lidovecké vedení je z velké části Čunkovu návratu nakloněno. „Považuji za přirozené, aby předseda koaliční strany seděl ve vládě. Pokud řekne ano, pak je pravděpodobnost jeho návratu dost vysoká,“ řekl ČTK první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek.

S Čunkovým návratem ale nesouhlasí např. místopředsedkyně strany a ministryně obrany Vlasta Parkanová. „Setrvale mám odlišný názor, který říkám v civilu i na stranických jednáních,“ řekla před týdnem Parkanová na dotaz Práva, zda je pro to, aby se Čunek do vlády vrátil.

Nakloněni tomu nejsou ani někteří občanští demokraté, jako první místopředseda ODS Pavel Bém, a zelení, mj. šéf strany Martin Bursík, podle kterých Čunek své aféry plně nevysvětlil a jeho návrat ohrozí důvěryhodnost vlády.