"Jsou to stovky zařízení a budou to tisíce zaměstnanců," řekl Dobšík. Počet demonstrantů by mohl dosáhnout až 100.000 lidí.

Odbory protestují proti podobě státního rozpočtu na příští rok, podle nich budou chybět peníze především regionálnímu školství, tedy mateřským, základním a středním školám, a to na platy pracovníků, pomůcky a další vzdělávání učitelů.

Stávku budou doprovázet manifestace. V Praze se demonstranti sejdou ve 13 hodin na Maltézském náměstí za budovou ministerstva školství, protesty se uskuteční i v jincýh městech, například ve Znojmě či Hradci Králové a České Lípě. Na Královéhradecku zůstane zavřeno 80 procent škol, na Jesenicku asi 90 procent.

V současné době podle Dobšíka nejsou na programu dne úvahy o delší než jednodenní stávce, některé školy nicméně o tvrdším postupu uvažují. Odborový předák chce počkat na další vývoj, v příštím roce by totiž podle slibu budoucího ministra Ondřeje Lišky (SZ) mohlo jít do školství víc peněz.

Slíbená miliarda navíc nestačí, tvrdí odbory

Stávku školských odborů podpořila u Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). "Jsem rád, že obdobně jako je to obvyklé v západní Evropě, zaměstnanci ve školství zvedli hlavy a bojují  nejen proti snížení svých reálných platů, ale i za úroveň vzdělanosti v ČR," řekl předseda ČMKOS Milan Štěch.

Odboráři vyhlásili stávku 17. listopadu, poté však dál jednali se zástupci vlády i jednotlivými poslanci. Sněmovna by měla přidat učitelům jednu miliardu na platy, návrh nezařazeného poslance Miloše Melčáka ve vládní koalici zřejmě projde.

"Doplnění rozpočtu vítáme, ale problémy neřeší," uvedl Dobšík. Odbory žádají,  aby školství v roce 2008 dostalo zhruba 2,5 miliardy navíc.

Odbory počítají, že příští rok dosáhne inflace pěti procent, chtějí proto, aby se učitelské mzdy ve stejné míře. "Chceme dosáhnout toho, aby reálná mzda neklesla," dodal předseda školských odborů. 

V regionálním školství pracovalo podle údajů odborů loni zhruba 240 tisíc pracovníků, z toho 136 tisíc tvořili učitelé. Do stávky se zapojí i mateřské školy, s ohledem na věk dětí a možnosti jejich hlídání ale v omezenější míře.