Koaličním partnerům zelených i opozici se politik se zkušenostmi z Bruselu zamlouvá. Způsob, jakým předseda nejmenší parlamentní strany Martin Bursík Lišku prosadil, kritizovala však zejména bývalá resortní ministryně a první místopředsedkyně strany Dana Kuchtová.

"Mám z toho jednání radost," uvedl předseda strany Martin Bursík, zatímco bývalá ministryně poznamenala, že na rozdíl od něj hodnotí debatu jako velmi ostrou. Na dotazy novinářů, proč vyjádření předsedy zelených a první místopředsedkyně strany na tiskové konferenci působí rozdílně, Bursík uvedl, že Kuchtová sděluje svůj osobní názor. "Pořád je to tak, že já hovořím za stranu," prohlásil. Kuchtová to nekomentovala, pouze se pousmála. Bursík připustil, že za jeden den nejde smazat "všechny bolístky".

Exministryně neuspěla

Kuchtová chtěla, aby se spolu s Liškou jako kandidátka radě představila i poslankyně Olga Zubová. Předsednictvo zelených ale rozhodlo o Liškově nominaci, Zubová od záměru ustoupila. 

Kuchtová spolu s částí předsednictva Bursíkovi vyčítá, že obešel návrh speciálně ustavené pracovní skupiny, která Zubovou nominovala. Tvrdí, že zelení jsou stranou jednoho muže.

Jednání rady, které začalo v deset hodin na Novotného lávce, se protáhlo. Tisková konference avizovaná na čtrnáctou hodinu byla odložena poté, co se užší vedení rady rozhodlo pro jednání za zavřenými dveřmi. Liška pak vystoupil se svým projevem před členy rady, kteří ho v následném hlasování podpořili.

O tom, že zelení Liškovu nominaci schválí, informoval po 17. hodině ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který se jednání účastnil jako host.