Šéf poslanců Petr Tluchoř a jeho senátorský protějšek Jiří Stříteský tak v předsálí pracovny předsedy senátu učinili přesně ve 12.20. Tedy v čase, který je podle nich symbolický proto, že pod prezidentskou kandidaturu se podepsalo všech 122 poslanců a senátorů občanských demokratů.

To, že současného prezidenta a čestného předsedu ODS podpoří všichni zákonodárci strany, oznámil již v sobotu na kongresu strany její předseda a premiér Mirek Topolánek.

Přesně po pěti letech

Podle šéfa poslanců ODS Tluchoře nebyl symbolický jen čas ale i den oficiální nominace. Přesně před pěti lety totiž ODS podávala i první kandidaturu Klause do prezidentského klání.

„Jsem přesvědčen, že Václav Klaus byl a bude dobrým prezidentem,“ řekl při nominovacím aktu Tluchoř.

Cestu na Hrad zřejmě ztíží jen Švejnar

Zatím jediným Klausovým protikandidátem, i když teprve neoficiálním, je ekonom a profesor michiganské univerzity Jan Švejnar.

S jeho jménem přišla původně Strana zelených. Na začátku listopadu si pak profesora s americkým a českým občanstvím vybrala jako kandidáta do prezidentského klání ČSSD . Podmínila to ale tím, že Švejnar získá podporu alespoň KSČM.

Minulý týden i senátoři za SNK a Klub otevřené demokracie (KOD) oznámili, že považují ekonoma Jana Švejnara za důstojného kandidáta na prezidentskou funkci.

Komunisté se ke Švejnarovi postavili celkem vstřícně, definitivně se ale rozhodnou v prosinci. Prezidentské volby proběhnou v únoru 2008.