Předsednictvo zelených schválilo Liškovu nominaci čtyřmi hlasy ze sedmi. Proti byla Kuchtová a bývalí náměstci na ministerstvu školství Martin Tichý a Dušan Lužný. Požadovali přitom, aby předsednictvo nechalo republikovou radu strany vybrat ze dvou kandidátů: Lišky a poslankyně Olgy Zubové.

Šéf strany Martin Bursík a jeho spojenci v předsednictvu se ale rozhodli, že výběr ministra je v kompetenci nejužšího vedení strany. Bursík novinářům po jednání řekl, že Liškovu nominaci již konzultoval s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) a v nejbližší době mu ji předá. Na nedělní republikové radě je prý připraven své rozhodnutí obhajovat, její posouzení ale zřejmě již bude jen formální.

Kuchtová zdůraznila, že ji výsledek jednání velmi mrzí. Znamená to podle ní, že pokračuje rozkol ve straně. Nevyloučila, že by mohl vést až k mimořádnému sjezdu zelených, kde by se vybíralo nové vedení. Bursík připustil, že při pokračujících rozbrojích ve straně je sjezd krajním řešením.

Liška (30) šéfuje výboru pro evropské záležitosti Sněmovny. Vzhledem k tomu, že v letech 2004 - 2006 byl poradcem pro evropské fondy v Evropském parlamentu, měl by kvalifikaci pro vyřešení jednoho z nejdůležitějších problémů resortu školství - a tím je získání peněz z EU.

Zároveň to znamená, že Bursík musel sklonit hlavu před straníky, jimž se nelíbil jeho záměr přivést na školství osobnost z akademické sféry.

Liška je ale u zelených k Bursíkovi loajální. Má však zatím velmi vyhraněný názor proti americkému radaru, což by ve vládě přidělalo vrásky zejména premiéru Topolánkovi i ministru zahraničí za zelené Karlu Schwarzenbergovi.

Liška se totiž drží názoru, který nedávno řekl Právu, že pokrok v jednání s USA zatím není takový, aby se radar dostal pod patronaci NATO, takže ještě není důvod zvedat pro něj ruku.