"Není možné ustupovat koaličním partnerům do nekonečna. Není možné mobilizovat proti tak zásadnímu tématu, jakým je prezidentská volba," řekl Bém v ČT v Otázkách Václava Moravce. Podle něj je volba Klause stejně důležitá jako prosazování reforem.

"Pro nás je Klaus garancí jistoty a kontinuity politického fungování země," dodal. "To, že Martin Bursík otevřeně přichází s Antiklausem, kterého navrhují také ČSSD a možná i komunisté, je už příliš i pro mě," vysvětlil.

Bém poznamenal, že úspěšná prezidentská volba bude základem toho, aby trojkoalice mohla pokračovat ve svém reformním programu. Podotkl, že ODS bude s partnery z koalice o podpoře současného prezidenta jednat.

Bursík pozval Béma do vlády, ať si vyzkouší kompromisy

"Jednat vždycky můžeme. Kdyby ale ODS navrhla jiného kandidáta, tak bychom byli daleko šťastnější. My Klause vnímáme hodně rozporuplně, žije v jiném světe a vychází z jiných hodnot," odpověděl předseda zelených a vicepremiér Martin Bursík.

Přestože jednání nevyloučil, průlom by podle něj musel nastat na straně ODS. "To si ale dost dobře nedokážu představit," přiznal.

Bursíkovi vadí spojování znovuzvolení Klause s prací vlády. "Vnímám to tak trochu jako vyhrožování," podotkl s tím, že Bém podle něj "dělá politiku jinde", než například premiér Mirek Topolánek (ODS). "Prospělo by, kdyby Bém přišel do vlády. Mohl by si osahat, jak se koaličně vládne a jak vypadají kompromisy," navrhl.

"Kompromis je někdy nevyhnutelný, ale nemůže se proboha stát normou, voliči nám to neodpustí," odvětil Bém. Nabídku přijít do vlády s úsměvem odmítl.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v televizi Prima zopakoval, že také kandidátem sociální demokracie by mohl být Švejnar. Podle něj i vzhledem k rozložení mandátů v Poslanecké sněmovně a Senátu levice musí "zvolit jiné postupy" a prosazovat liberálně orientovaného Švejnara.

"V zásadě v tuhle chvíli čekáme na vyjádření komunistické strany," řekl v pořadu Nedělní partie Paroubek.