Lambert působil od léta 2003 jako vrchní a posléze programový ředitel ČT. Obě funkce přestal vykonávat poté, co vyšlo najevo, že byl v minulosti veden jako člen komunistických Lidových milicí.

Následně se stal finančním ředitelem. Nástupce Lamberta hodlá generální ředitel České televize Jiří Janeček vybrat v co nejkratší době.

"Při hledání vhodného kandidáta se zaměří především na vnitřní zdroje, aby byla zajištěna kontinuita činnosti," uvedla v tiskové zprávě ČT.

Problémy kvůli milicím

Spor o Lambertovo působení v televizi se rozhořel začátkem letošního roku poté, co Lambert v dopise členům Rady ČT přiznal, že byl veden jako člen Lidových milicí.

Tvrdil ale, že do LM byl zařazen automaticky poté, co vstoupil v roce 1988 do tehdejší Komunistické strany Československa. Podle lustračního zákona ale nemohl tak vysokou funkci v ČT vykonávat a také po celou dobu neodevzdal čestné prohlášení vyžadované zákonem.

Kritice, že Lamberta nechal ve vysokých funkcích působit, čelil i generální ředitel Janeček. Česká televize podala začátkem března k obvodnímu soudu pro Prahu 4 určovací žalobu, na základě které by měl soud rozhodnout, zda může Lambert v nejužším vedení ČT působit.