Čečenci většinou dorazí do Českých Velenic dvěma nočními vlaky těsně před půlnocí. Někteří se nechají dovézt taxikem a vydají tak poslední peníze, které mají. Poté se buď sami nebo s pomocí převaděče dostanou do sousedního Rakouska. Ani zde, jak potvrdil jeden z rakouských policistů, však není konečná. Uprchlíci se snaží jít do dalších západoevropských zemí, zejména Itálie a Španělska.

"Jen v červenci jsme zkontrolovali čtyři stovky převážně rusky mluvících uprchlíků a podle rakouských kolegů je počet těch, kteří ilegálně přejdou hranice, jednou tak vysoký," řekla jihočeská mluvčí cizinecké a pohraniční policie Anna Stloukalová.

Laciné výmluvy a bezmoc policie

Čeští policisté jsou však proti utečencům bezmocní. Musejí od nich přijmout lacinou výmluvu, že přijeli do Českých Velenic na vycházku. Někteří zase tvrdí, že si přijeli o půlnoci prohlédnout vietnamský bazar. Po zkontrolování dokladů je policisté musejí propustit.

"Cizincům pouze zkontrolujeme doklady a pak tyto dokumenty uložíme do šanonů. To je jediné, co zatím můžeme dělat," konstatoval jeden z policistů, který v pátek na nádraží v Českých Velenicích sloužil.