"Očekávám, že (demise) bude přijata," dodal premiér s tím, že ministerstvo pro místní rozvoj bude dočasně řídit první náměstek Milan Půček. Očekává, že lidovci vyberou Čunkova nástupce co nejdříve.

"Rozhodl jsem se, že dál nebudu vystavovat vládu a koalici atakům, že nějakým způsobem ovlivňuji toto řízení a kauzu," uvedl Čunek. Upřesnil, že vláda se na svých zasedáních nikdy nezabývala jeho kauzou.

"Neodcházím s hořkostí. Beru to jak danou skutečnost. (...) Povolání politika je i to, že se o něj více zajímají média," podotkl. Předseda KDU-ČSL také upřesnil, že k rozhodnutí rezignovat dospěl asi před 14 dny po debatě v parlamentu. "Řekl jsem si, že pokud se tato situace znova vrátí, z vlády odejdu. A to jsem udělal," uvedl.

Topolánek: Návrat Čunka neřeším

Premiér zopakoval, že o návratu lídra lidovců do vládních funkcí po ukončení vyšetřování se v současnosti neuvažuje. "V této chvíli není na stole diskuze o budoucím návratu Jiřího Čunka. Co bude potom, to neřeším a neřeší to ani Jiří Čunek," řekl Topolánek.

Půček, který Čunka v čele ministerstva dočasně nahradí, je také spojen s Čunkovou kauzou. Policie ho počátkem června začala stíhat kvůli křivému svědectví v Čunkův prospěch. Půček ve středu řekl, že obvinění považuje za nesmysl, nicméně stíhání stále pokračuje. Někdejší tajemník vsetínské radnice proti obvinění vznesl stížnost.

Čunek oznámil rezignaci na vládní posty minulý týden, kdy vyšly najevo informace, že v 90. letech ve stejnou dobu pobíral sociální dávky a měl na účtech milióny. Navíc nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká znovuotevřela vyšetřování v případě jeho údajné korupce z roku 2002.

Na úterním zasedání širšího vedení KDU-ČSL ale vysvětlil svým kolegům původ zmíněných miliónů a přesvědčil tím lidovce, kteří již po něm nechtějí, aby odstoupil z čela strany.

Koho lidovci nominují do čela ministerstva pro místní rozvoj zatím není jasné. Jméno chtějí rozhodnout v nejbližší době. První na řadě byl pardubický vicehejtman a Čunkův statutární zástupce v KDU-ČSL Roman Línek, který se ale po úmrtí hejtmana Michala Rabase chce soustředit na práci v kraji. Ve hře jsou i poslanec Tomáš Kvapil, europoslanec Jan Březina a Čunkův náměstek Jiří Vačkář.