Podle tiskové zprávy, kterou Paroubková zveřejnila, zajistila v zimě pobyt pro šest dětských domovů. Jak Právo zjistilo, minimálně ve dvou případech to bylo v chatě Českého rozhlasu. Vyvolává to dojem, že Paroubková přes své sdružení a za peníze dosud stále tajných sponzorů zajišťuje klientelu pro Syrového chatu.

Za jakých podmínek se pobyty dětí v chatě uskutečnily, není známo, protože Paroubková ani Syrový nezvedají telefony a na otázky pomocí SMS zpráv a e-mailu nereagují.

Podle informací Práva by se v nejbližší době měla o mediální stránku sdružení Pomoc pro budoucnost našim dětem starat významná agentura Ogilvy.

Jak vzniklo spojení Paroubková-Syrový

Sám Syrový má od roku 2001 obdobné sdružení, jako si založila Paroubková, s názvem JARY, jehož cílem je také mimo jiné starost o děti z dětských domovů. V roce 2003 začal Syrový pořádat pobyty pro děti právě na chatě Českého rozhlasu. Za jakých finančních podmínek to bylo, není známo.

S Paroubkovou se podle informací Práva Syrový, jinak dobrý známý expremiéra Miloše Zemana,  poznal ještě v době, kdy byla manželkou premiéra Jiřího Paroubka a doprovázel ji mj. při návštěvách dětských domovů. Od založení jejího občanského sdružení je jejím místopředsedou.

Na jaře 2006 Paroubková navštívila chatu ČRo a letos v únoru tam obě sdružení zprostředkovala pobyt dětem z Dětského domova ve Vizovicích. Potom už pobyty nabízelo sdružení Paroubkové samo a nabízí je nadále. "Minulý rok jsme byli poprvé a už jsme dostali pozvánku na příští rok," sdělila Právu ředitelka Dětského domova ve Vysoké Peci Libuše Houdová.

Podmínky pronájmu rozhlas nesdělí

Vlastník chaty, Český rozhlas, o jejím komerčním využití nezná podrobnosti. "To je plně v kompetenci nájemce," uvedl pro Právo ředitel Odboru marketingu a PR Českého rozhlasu René Zavoral.

Odmítl přitom zveřejnit, za jakou částku má Syrový chatu pronajatou. "Je to součástí obchodního tajemství," sdělil Právu Zavoral. V současnosti ČRo plánuje chatu prodat.

Na dotaz, zda se uvažuje o tom, že by chata byla nabídnuta k odkoupení Syrovému, mluvčí Rady ČRo Dana Jaklová uvedla, že je to předčasná otázka. "V tuto chvíli nejsou ještě stanoveny podmínky prodeje chaty," řekla.

V Krkonoších už vlastní Paroubkové sdružení Pomoc pro budoucnost našim dětem penzión, který koupilo za 5,2 miliónu korun. Syrový si před dvěma lety pořídil pozemky a následně i penzión v blízkosti penziónu, který letos v červenci Paroubková koupila.