Jak Právo loni v prosinci upozornilo, záznamy kolemjdoucích, prý potenciálních teroristů, jsou zřejmě odesílány do USA pro potřeby tamních zpravodajských služeb.

"Mezi zaměstnanci ochranky kolují s úspěchem některé videosekvence, na kterých se jim během jejich služby v okolí budovy podařilo zachytit sexuální hrátky lidí v centru Prahy," sdělil zdroj z RFE.

Důkazem je video, které měl autor článku možnost zhlédnout. Je na něm sex dvojice mladých lidí v parku vedle Národního muzea.

"O tomto nic nevím, ale naší politikou je, že o konkrétních detailech bezpečnostních opatření stejně nemluvíme," odpověděla v pátek mluvčí RFE Soňa Winter na otázku, jak bude vedení rádia reagovat na zprávy o zneužívání záznamů z kamer.

RFE se má stěhovat z centra Prahy na Hagibor.

"Situace se nezmění až do doby, než dojde k přestěhování RFE z budovy Federálního shromáždění někam do klidnější lokality. A možná ani potom ne. I tam bude RFE potřebovat vnější zónovou obranu a kolem budou chodit lidé," řekl tento zdroj.

Úřad kontrolu ještě nedokončil

Úřad na ochranu osobních údajů se však zabývá pouze možným předáváním záznamů nic netušících obyvatel a návštěvníků Prahy do zahraničí.

"ÚOOÚ kontrolu RFE v Praze dosud neukončil. Její časová náročnost je určována tím, že pracoviště této rozhlasové stanice je podřízeno přísným bezpečnostním pravidlům, která vyžadují striktnímu režimu podřízenou komunikaci," sdělila mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Podle ní vedení úřadu těmto požadavkům "s pochopením vyhovělo".

Dokonce podle ní není možné sdělit ani to, zda už skončila kontrola písemných dokumentů a začala kontrola na místě. "Během tohoto procesu do něj nikdo kromě kontrolu vedoucího inspektora nemůže vstoupit," dodala Štěpánková.