Chybějí ale i specialisté, zejména anesteziologové, radiologové a ortopedi, které často lákají lepší podmínky v cizině.

"Projevy klesajícího počtu lékařů jsou již patrné v pohraničních regionech, nejhorší je situace v krajích Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském a na Vysočině, kde na jednoho praktika připadá kolem 1560 pacientů," uvedl Cabrnoch.

Naopak nejméně citelný je podle něj úbytek lékařů v Praze, Jihomoravském a Olomouckém kraji, kde je asi 1300 pacientů na jednoho praktika.

Podle Cabrnocha přispívá k rozdílům mezi kraji popularita některých oborů a jejich společenské a finanční ohodnocení.

Nedostatek v primární péči

Problémy s nedostatkem odborníků Cabrnoch očekává zejména v primární péči, kam se kromě praktiků pro děti a dospělé řadí zubaři a gynekologové. Cabrnoch uvedl, že příliv mladých lékařů do těchto oborů a jejich finanční zvýhodnění začala nyní podporovat vláda.

"Po dlouhých letech má vláda dotační program, jenž prostřednictvím krajů podporuje částkou 25 000 korun měsíčně ty, kdo zaměstnají lékaře, který ještě nemá dokončenou specializaci," popsal Cabrnoch.

Přesnější předání praxe

Podle něj je ještě nutné zpřesnit podmínky pro předávání praxí. "Ve chvíli, kdy staří lékaři budou mít šanci prodat své praxe mladým, tak do oboru přijdou nové síly," vysvětlil. Děkan první lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima upozornil, že od přijetí studenta na fakultu po ukončení specializace uplyne až 12 let.

Hrozící nedostatek lékařů je tedy nutno řešit hned. Zájem lidí o studium medicíny je trvale velký, mnozí ale nakonec volí obor s menší společenskou prestiží, ale snazším kariérním postupem.

Atraktivita studia

"Jedním ze základních předpokladů udržení atraktivnosti studia medicíny a snížení rizika nedostatku lékařů je vznik kvalitního komplexního systému vzdělávání a adekvátní finanční ohodnocení lékařů," shrnul děkan.

Místopředseda výboru pro zaměstnanost a sociální politiku Evropského parlamentu Thomas Mann vidí řešení nedostatku lékařů v tom, že se země otevře přílivu zahraničních lékařů.

"Je potřeba zastavit jednostranný odliv a dosáhnout toho, aby docházelo k vzájemné výměně jednotlivých specializací," řekl Mann novinářům.

K tomu je podle experta z Německa potřeba nejen finanční podpora, ale i vzájemné uznávání dosaženého vzdělání a diplomů. "Dlouhodobá finanční podpora je velmi důležitá, jinak by nám lékaři mohli utéct," řekl.