"Začali jsme prošetřovat celou věc po konzultaci se státním zastupitelstvím. Byly zahájeny úkony, budeme celou věc prověřovat tak, jak nám velí zákon," řekl Právu Šimoník. Potvrdil, že si již kriminalisté vyžádali celou reportáž pořadu České televize Reportéři ČT.

"Počkali jsme, jestli nepřijde nějaký oficiální podnět, když nepřišel, tak jsme začali sami na základě informací z médií. Zajistili jsme si pásku s reportáží České televize a podle toho se to bude odvíjet. Budeme dále kontaktovat například městský úřad," nastínil postup Šimoník.

Čunek: konkrétní podklady předložím 5. listopadu

Na středeční tiskové konferenci předseda lidovců pouze potvrdil své stanovisko z dopoledního jednání předsednictva KDU-ČSL, že kategoricky odmítá zneužívání sociálních dávek v inkriminovaném období. Více informací poskytne v pondělí 5. listopadu až shromáždí písemné podklady. 

Na mimořádné tiskové konferenci Čunek uvedl, že podporu od státu získal v souladu s tehdy platnými zákony. Podle nich se dávky vypočítaly podle příjmů, nikoliv úspor žadatele.

Novinářům také řekl, že část z 3,5 miliónů korun, které v té době byly na jeho účtu, měl pouze ve své správě.

Podle Šimoníka se u Čunka konkrétně prověřuje, zda nejde o podezření z podvodu. "Jsou tam ty informace kolem dávek, proto to šetří oddělení hospodářské kriminálky, tam jsou na to specialisté," uvedl zástupce ředitele vsetínské policie.

Ten konstatoval, že nehraje žádnou roli, že by mohl být případný trestný čin promlčen. "Musíme to celé prověřit, až se k něčemu dojde, tak se teprve posuzuje případná doba promlčení. Proto bych zatím nepředjímat. Záleží, co se všechno zjistí. Je to standardní postup," vysvětlil Šimoník. ˇ

Senátoři KDU-ČSL vyzvali Jiřího Čunka kvůli novým podezřením k odstoupení ze všech funkcí.