"Nepodařilo se však zjistit, kde se dotyčný nakazil, protože byl na různých místech republiky. První příznaky onemocnění se u něj projevily 9. května a i přes snahu lékařů se ho nepodařilo zachránit," uvedl Beneš

Nakažených parazitů letos víc

Lékaři nevylučují, že úmrtí na klíšťovou encefalitidu, kterou nakažená klíšťata přenášejí, může být letos víc než loni. Loni zemřeli dva lidé. V červnu třiašedesátiletý muž ze Sokolova, který se nakazil ve Svojšíně v okrese Plzeň-sever a v září pak osmdesátiletá žena z Prahy. Ta nakažené klíště chytla v Mníšku pod Brdy ve Středočeském kraji.

Počet nahlášených případů k 25. červenci
klíšťový zánět mozku lymeské borreliózy
2003 169 1168
2002 153 1448*
Poznámka * za celý rok

"V letošním roce je víc onemocnění jak klíšťovou encefalitidou, tak lymeskou borreliózou než loni ve stejném období," potvrdil Beneš. Dodal, že k 25. červenci bylo v ČR hlášeno 169 případů klíšťového zánětu mozku (loni ve stejném období 153), a 1168 případů lymeské borreliózy (za celý rok 2002 1448). "Člověk se může nakazit od klíštěte až do pozdního podzimu, nebo si nákazu přivést ze zahraniční dovolené. Klíšťata jsou i v Německu, Rakousku, Slovinsku, Švédsku, v pobaltských republikách a sporadicky i v dalších státech Evropy," uvedl Beneš.

V ČR je tradičně nejvíce klíšťat v jižních Čechách, zejména na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Strakonicku a Prachaticku. Dále na Plzeňsku, Klatovsku, Křivoklátsku, kolem Brna, na severní Moravě i v severních Čechách. Při odstranění klíštěte, nejlépe kývavým pohybem, musíme dát pozor, abychom nepřetrhli jeho sací orgán a klíště nerozmáčkli. Při zmačknutí hrozí, že krev z něj se nám přes oděrku může dostat do krve a nakazit nás.

Očkování ve zkrácené době

Proti klíšťové encefalitidě se očkuje hlavně v zimě. Nyní Hygienické stanice očkují v tzv. zkráceném schématu, kdy první dávku zájemce dostane okamžitě a druhou za sedm až čtrnáct dní. Tyto dvě dávky chrání očkovaného na celý rok. Po devíti až dvanácti měsících se aplikuje třetí dávka, která ochrání proti klíšťové encefalitidě zhruba tři roky. Pak je nutné se dát přeočkovat. Většina zdravotních pojišťoven na očkování částečně přispívá, jinak si ale zájemce hradí injekce sám. Jedna vyjde přibližně na 400 až 500 korun. Proti lymeské borrelióze dosud vakcína není.

Jaké jsou příznaky

Většina lidí, které klíště kousne, se nenakazí. V místě kousnutí kůže zpravidla zarudne v rozsahu asi jeden centimetr. Kdyby se zarudnutí rozšiřovalo, musíme okamžitě k lékaři, protože by mohlo jít o lymeskou borreliózu.

Ta má časné a pozdní stádium. Příznakem toho časného je pomalu se šířící červená skvrna o velikosti zhruba pět centimetrů, která se objeví v místě, kde se klíště přisálo. Uprostřed bledne, až vznikne jakýsi prstenec. Může se vytvořit během několika dní po přisátí klíštěte, ale i za několik týdnů. Postižený má horečku, bolesti ve svalech, třese se a je unavený. Pozdní stádium pak postihuje i klouby, kůži a nervový systém. Léčí se antibiotiky.

 Klíšťový zánět mozku má inkubační dobu sedm až čtrnáct dní. Zpočátku jsou horečky, bolest hlavy, malátnost, nevolnost a bolesti v kloubech. To trvá čtyři až patnáct dní. Druhá fáze nastává po osmi až patnáctidenním klidu, kdy se nemocný cítí docela dobře. Náhle však opět dostane horečku a v různé intenzitě může mít postižen i centrální nervový systém. Bolí ho hlava, má poruchy paměti, je dezorientovaný, špatně spí, trpí závratěmi, třese se a dochází k ochrnutí nervů. U nejtěžší formy se může vyvinout obrna a dojde k selhání životně důležitých center a ke smrti.