Podstata sporu je podle Klausova komentáře pro Mf Dnes ve vnímání soukromého a veřejného práva, kde to druhé má být adekvátně zastoupeno. "Stavba veřejná, kterou Národní knihovna nepochybně je, nemůže být považována za otázku odborníků," podotýká Klaus.

"Rozhodování o realizaci stavby financované z veřejných prostředků, z prostředků daňových poplatníků, je rozhodování úplně jiného typu. Neoddělovat tato dvě rozhodování je fatálně chybné," píše Klaus v textu, který zveřejnil i na svých stránkách.

Klaus Kaplického chápe, když chce prosadit své dílo, kterému věří, ale nechápe, že při tomto konání degraduje názory jiné.

Vizualizace Národní knihovny na Letné. Foto. FUTURE SYSTEMS/Jan Kaplický

"Tím se jako obrovský precedent vychyluje kyvadlo od demokracie k post-demokracii (...). To považuji za podstatnější než to, zda se mi návrh "chobotnice" líbí či nikoli," uvedl prezident.

Kaplický nedávno uvedl, že dění kolem knihovny je zpolitizované a v Česku se opakuje historie, že se všechno "probírá v nějakých tajných komnatách". Stavby podle něj v Česku "zastavovali a ničili bolševici".