"Problémy měly některé vozy, zejména kamiony, které vyjely s letními pneumatikami," řekl dispečer šumperských silničářů. Problémy s kamiony zaznamenali policisté například v okolí Ostružné a Ramzové na Jesenicku.

"Problémy nastaly v noci, nakonec jsme ale žádný kamion odtahovat nemuseli. Řidiči si to postupně vyřešili sami," uvedla mluvčí jesenické policie Natálie Pastuchová.

Podle silničářů je téměř celé Jesenicko pod sněhem. "Celou noc sněžilo, a to už od nadmořské výšky 400 metrů. Například na Červenohorském sedle je kolem 20 centimetrů sněhu. Po chemickém posypu je ve vyšších polohách na silnicích rozbředlá kaše. V okolí Rejvízu může být ujetá vrstva sněhu," uvedl dispečer.

V noci sněžilo i v dalších částech Olomouckého kraje.

Stovky rodin bez proudu

Stovky rodin na Jesenicku byly v noci a v sobotu dopoledne bez proudu. Kvůli velkému množství napadaného těžkého sněhu museli energetici odstraňovat řadu poruch na vysokém i nízkém napětí.

Nejdéle byli bez proudu obyvatelé Dětřichova. Výpadky většinou zavinily kmeny padlých stromů či uvolněné větve.

Jižní Morava hlásí první sníh

Také na jižní Moravě napadl v noci na sobotu první sníh. Silnice jsou proto na většině míst mokré, ale sjízdné.

"Ve vyšších polohách kraje může na vozovkách dopoledne ležet asi centimetrová vrstva sněhové nadílky, která ale odtaje. Řidiči by proto měli být opatrní," řekl operační důstojník jihomoravské policie s tím, že dopravní situace je zatím zcela klidná.

Přezout se vyplatí co nejdříve

Podle policistů ale počasí jasně signalizuje, aby se řidiči začali vážně zamýšlet nad přezutím svých automobilů do zimních pneumatik.

V nadcházejících dnech se v regionu budou ráno pohybovat teploty kolem nuly, odpoledne pak kolem šesti stupňů Celsia. Sněhová nadílka z noci by měla vždy během dopoledne roztát.