Podpisová akce vznikla podle senátorky na základě loňských slov primátora Pavla Béma (ODS) o tom, že pokud by o olympiádě mělo být referendum, tak celostátní. "Není to nic jiného, než co chtěl on. Opravdu jsme ho vzali za slovo," uvedla Juřenčáková. Zadlužená Česká republika není připravena olympiádu zaplatit, dodala.

Organizátoři petice chtěli předat archy přímo Bémovi, ten je prý ale odkázal na podatelnu. "Petici přijmeme a budeme se jí jako každou jinou zabývat," řekl novinářům mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Podle zákona by měli petici projednat do dvou měsíců zastupitelé.

Návrh zákona o referendu k olympiádě sepsal zastupitel obce Vysoké Pole Stanislav Polčák už v září. Pokud by se všelidové hlasování uskutečnilo a obyvatelé by se vyslovili pro olympiádu, bylo by to podle starostů jejich suverénní rozhodnutí s vědomím, že hry budou na úkor řady jiných potřebných věcí.

Do souboje o pořádání letních olympijských her v roce 2016 se Praha oficiálně zapojila začátkem září.

Podle ekonomické studie z roku 2004 by hry stály téměř 136 miliard korun a přinesly by celkový zisk 25 miliard korun. Dalších asi 490 miliard korun by stála nutná dopravní a jiná infrastruktura, kterou však Česká republika podle zastánců her potřebuje i bez nich. Jen sama kandidatura bez ohledu na výsledek přijde podle studie na půl miliardy korun.