Podle informací ČTK z minulého týdne se ke stávce dosud připojilo 2000 škol, obce a kraje zřizují přitom v České republice přes 12 000 škol. Dobšík uvedl, že k protestu se připojí ještě další školy. Řada z nich přislíbila, že tak učiní koncem srpna.

O konečné podobě a délce stávky se má rozhodnout 22. srpna na celostátní schůzce odborářů. Podle Dobšíka už nejde jen o platy učitelů, ale o celkovou situaci ve školství a jeho kvalitu. Odborářům se nelíbí například poslední verze navrhovaného šestnáctitřídního platového systému.

Stávku může zastavit vláda, tvrdí odbory

Učitelé by si podle Dobšíka příliš finančně nepolepšili. Sice to vypadá, že se učitelům zvýší tarifní složka mzdy, ale peníze na ni budou použity ze 13. platu, o nějž tedy kantoři přijdou. Navíc není jasné, zda dostanou osobní ohodnocení, uvedl Dobšík. To by podle něj znamenalo, že by se mzdy zvedly jen o několik set korun. Stávku může podle Dobšíka zvrátit jen vláda, pokud na mzdy učitelů uvolní víc peněz.

Jaromír Jech ze Svazu měst a obcí, s nímž dnes odboráři jednali, uvedl, že je třeba dostatečně dopředu informovat rodiče o uzavření škol. Byli by také rádi, kdyby školy zajistily aspoň minimální dohled nad dětmi, které do školy přijdou. Dobšík řekl, že se budou snažit, aby byly stávkující školy označeny a informace o stávce umístěny i do vývěsních tabulí obcí.

Odboráři volají po zvýšení mezd pracovníků ve školství. Vláda jim slíbila, že už příští rok dosáhnou 130 procent průměrné mzdy v zemi. Vzhledem k tomu, že bude na nový systém méně peněz, než se původně předpokládalo, nebude nárůst mezd příliš vysoký.