"I když policie pátrání přerušila, neznamená to, že zatykač neplatí," řekla Právu Jana Václavová ze Západočeské policejní správy v Plzni. Oba únosci dál zůstávají oficiálně v databázi zločinců.

"V případě Josefa Katrinčáka bylo pátrání přerušeno, neboť policie vyčerpala všechny prostředky, kterými mohla zjistit jeho pobyt. Prokazatelně víme, že se zdržuje někde v zahraničí a že je rovněž v hledáčku Interpolu," dodala Václavová.

Pátrání po Anně Katrinčákové policisté vzdali poté, co zjistili, že žije v Německu a žádosti o její vydání tamní úřady zamítly.

S výbušninou za svobodou

Dnes sedmapadesátiletí Josef a Anna Katrinčákovi 10. května 1978 propašovali spolu s Radomírem Šebestou na palubu letadla směřujícího z Prahy do Brna dva kilogramy výbušnin.

Únosci pak donutili piloty přeletět do západního Německa a přistát na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se vzdali německé policii a požádali o politický azyl.

Všichni tři byli odsouzeni v roce 1983 v nepřítomnosti k nepodmíněným trestům od 9 do 12 let. Těsně před vypršením promlčecí lhůty na ně vydal v roce 1999 plzeňský krajský soud příkaz k dodání do výkonu trestu.

Šebestu před třemi lety omilostnil prezident Václav Klaus mimo jiné proto, že ho do činu zatáhli jeho společníci. Na seznamu hledaných osob tak zůstali jen Katrinčákovi.