Paroubek totiž řekl, že k užívání jeho jména na propagaci "jakési sbírky" souhlas nedal a nebyl na to ani dotázán. Blesk ve středu napsal, že na bankovní účet, který založil, už poslal tisícikorunu a že po týdnu hodlá Paroubkovi vybrané prostředky předat.

Jenže pokud podle Paroubka přispěje na sbírku se "zneužitým jménem" třeba jediný člověk, dopustí se Blesk podvodu. Paroubek také odmítl, že by byl ve finanční tísni a opět věnoval podstatnou část úterní tiskové konference ČSSD vysvětlování svých finančních možností. Započítal do nich i poslanecké náhrady na dopravu apod., které se mohou pohybovat kolem 30 tisíc korun.

Paroubek: s náhradami to tak dělají všichni

Náhrady se podle Paroubka zpětně nevyúčtovávají. A pokud někdo tvrdí, že je neetické, když náhradami lepí výdaje podle svého uvážení, stejně neeticky si podle Paroubka počíná dalších 199 poslanců. Paroubek dokumentem z Poslanecké sněmovny, který nabídl k nahlédnutí, dokazoval, že jeho čistý měsíční příjem činí 77 400 korun.

"Já žiji se slečnou Kováčovou a ta má také peníze. A ve dvou se to lépe táhne," řekl Paroubek a dodal: "Rozhodně se o mně nedá říct, že bych chodil oblečený jako od táboráku." Právě nákup oblečení v souvislosti s náhradami zmínil nejčastěji.

Neváhal také prý poslat nový mobil synovi matky, která šéfovi ČSSD napsala, že si ho nemůže dovolit. Pokud se novináři zajímají o jeho příjmy a výdaje, Paroubek to bere jako "naprosto účelovou věc". "Protože proti mně nic jiného není, tak se vytahuje tato hloupost," řekl Paroubek a na připravenou tabuli nakreslil přehled svých příjmů a výdajů.

Většina Čechů nemá tolik, co já, konstatoval expremiér

Z tabulky vyplývá, že by mělo šéfovi ČSSD ročně na živobytí zbýt asi tři čtvrtě miliónu korun čistého, a to po odeslání pravidelných plateb na půjčky. "Já si myslím, že 99 procent obyvatel této země žije pod úrovní toho, co mi zbyde," prohlásil Paroubek a "při vší úctě" řekl přítomným novinářům, že si myslí, že žádný z nich nebere tolik jako on.

Paroubkovy účty
Příjem (čistý, s poslaneckými náhradami)  měsíční    roční     
   77 400     930 000
Výdaje  měsíční    roční
Úvěr  10 000 120 000
Nová hypotéka  20 000 240 000*
Leasing auta    5 500 66 000
Roční výdaje celkem                                                       186 000
* Podle Paroubka bude hypotéku splácet jeho syn Jiří Paroubek ml., protože v bytě žije. Stejně tak má hradit polovinu z leasingu auta, přičemž celková měsíční splátka činí 11 000 korun.