"V tuto chvíli to vylučuji," prohlásil odpoledne Čunek. Lidovci původně uvažovali o nominaci místopředsedy Senátu Petra Pitharta (KDU-ČSL), ten však v pondělí svoji kandidaturu odmítl. 

Lidovci probírali na večerním jednání zástupců svých parlamentních klubů i další možné adepty. Po večerní schůzce Čunek novinářům řekl, že se na ní hovořilo o všech veřejně známých kandidátech, z jedněch úst prý zaznělo i jméno bývalého rektora Karlovy univerzity Ivana Wilhelma.

Mezi kandidáty ale podle Čunka už nebyl nikdo ze zákonodárců KDU-ČSL. Lidovci podle svého předsedy nezjišťovali, který z adeptů by měl výraznou převahu.

"Cílem dnešní schůzky nebylo určit nějaké jméno, které bychom postavili na piedestal kandidáta na prezidenta," řekl Čunek s tím, že se probíraly především strategické postoje KDU-ČSL. Lidovci se chtějí rozhodnout během podzimu. "Máme čas. Nebudeme se omezovat žádným termínem, ale stihneme to," dodal.

Dienstbier věří v nejednotu lidovců

Bývalý federální ministr zahraničí Jiří Dienstbier k lidoveckému odmítnutí odpoledne Právu řekl, že se postojem lidovců nezabývá. "Nevím, já si myslím, že u lidovců je řada skupin a každá představuje něco jiného. Takže je to otázka," reagoval Dienstbier na otázku, jak chápe výrok, jímž šéf strany Jiří Čunek vyloučil, že by lidovci Dienstbiera podpořili v prezidentské volbě proti Václavu Klausovi.

Na otázku, zda si tedy myslí, že Čunek nemluví za celou KDU-ČSL, Dienstbier odpověděl: "To nevím, stejně jako (Čunek) navrhoval (Jiřímu)  Paroubkovi (profesora Václava) Pačese poté, co výkonný výbor navrhl Pitharta. Nevím, jak je to u lidovců zařízené," doplnil.

U části lidovců má podporu i současný prezident Klaus.

"Chceme volit kandidáta, který bude požívat důvěry většiny občanů České republiky... Termín antiklaus je pro KDU-ČSL nepřijatelný," uvedl minulý týden Čunek.

Předseda senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek zatím o jiném kandidátovi neví. Klause by byl ochoten podpořit podle toho, jaké by měl protikandidáty. "pokud nebude protikandidát, který by vyhovoval většině", řekl Jílek. Zatím podle něj takový není.