ODS podle Topolánka dospěla k názoru, současná vláda vládne v důsledku podvodu, neboť slíbila nesplnitelné, takže nemá mandát k tomu, aby uskutečnila reformu veřejných financí. Zopakoval tak svá předchozí prohlášení.

 "Musí žádat o jeho obnovu a nejlépe by bylo, kdyby ten mandát dali občané ve volbách," řekl šéf ODS. Na otázku, zda ODS hodlá vyvolat hlasování o důvěře vládě, Topolánek odpověděl: "Samozřejmě to můžeme udělat a já si myslím, že to uděláme, my jsme to signalizovali. Je to vysoce pravděpodobné. Myslím si, že zářijové druhé a třetí čtení těch jedenácti zákonů je k tomu vhodná příležitost," oznámil Topolánek.

ÚRYVEK Z ROZHOVORU V NEDĚLNÍ SEDMIČCE 27.7.
Bobošíková: Ano a vy se chystáte vyvolat hlasování o důvěře vládě?
Topolánek: Já si myslím, že vláda z tak jiným programem, než s kterým vstupovala do funkčního období naprosto diametrálně odlišným u hlavní strany, která populisticky slibovala všechno všem, Jánošík, ten bral bohatým a dával chudým, na základě této reformy se bere všem, některým bohužel víc a nedává se nikomu nic. To znamená tato vláda nemá mandát, musí žádat o jeho obnovu a nejlépe by bylo, kdyby ten mandát prostě dali občané ve volbách.
Bobošíková: Pane předsedo, ten dotaz zněl, zda ODS vyvolá hlasování o nedůvěře vládě? Protože to je jediný mechanismus, který vy v tuto chvíli můžete na základě platných pravidel udělat.
Topolánek: Samozřejmě to můžeme udělat.
Bobošíková: A uděláte to nebo ne?
Topolánek: Já jsem si myslím, že to uděláme, my jsme to signalizovali.
Bobošíková: A kdy?
Topolánek: No, tak já myslím, že zářijové druhé a třetí čtení těch jedenácti zákonů, k tomu je vhodná příležitost.
Bobošíková: Takže v září ODS vyvolá hlasování o nedůvěře nebo o důvěře vládě, ano nebo ne?
Topolánek: To si, já si myslím, že to je vysoce pravděpodobné, já nemluvím jenom za sebe, mluvím za vedení strany.
Zdroj: TV NOVA

O důvěře musí Sněmovna hlasovat, jestliže o to písemně požádá nejméně 50 poslanců. ODS jich má 58. Vláda by padla, pokud nedůvěru vysloví nadpoloviční většina všech poslanců, tedy 101 z dvou set. ODS by tedy musela získat další spojence. KSČM s 41 členy ale nedávno dala najevo, že Špidlův tým přes zdrcující kritiku povalit nechce, neboť levice by nebyla na novou situaci připravena. I kdyby však ODS a komunisté postupovali společně, chyběly by jim k 99 poslancům dva hlasy a museli by tedy lovit mezi rebely soc. dem. nebo US-DEU.