Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) navrhuje vládě rozpočet na rok 2008 s deficitem 70,8 miliardy korun. Plánované výdaje by měly činit 1,107 biliónu a příjmy 1,037 biliónu korun. Podle ministerstva tak bude deficit veřejných financí 2,95 procenta HDP, tedy pod tříprocentní hranicí požadovanou pro přijetí eura.

Vláda začala projednávat rozpočet minulou středu.

Rozpočet se nelíbí hlavně ve státním sektoru. Proti snižování výdajů protestují školské, ale i další odborové svazy či profesní sdružení. Jako příliš nízké hodnotí odboráři například zvýšení platů státních zaměstnanců o 1,5 procenta od ledna 2008. Odbory požadovaly pro příští rok zvýšení platů zhruba o šest procent, tedy stejné jako procento hospodářského růstu.

Pro Sdružení podnikatelů a živnostníků je podoba rozpočtu přijatelná. Zaměstnavatelům jen vadí změna v poskytování příspěvků, které firmy dostávají na zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Příspěvek dorovnává firmám náklady na lidi, kteří kvůli zdravotnímu postižení mají malý výkon. Celkový objem peněz na tento účel se v rozpočtu snížil, takže hrozí, že podniky nebudou chtít tyto osoby zaměstnávat.